Šalvěj na vaší zahradě: tipy pro její úspěšné pěstování

Šalvěj

Šalvěj je jedinečná bylinka, která má typickou chuť. Můžete ji mít vždycky po ruce, protože se hodí například pro zmírnění vlhkého kašle. Kvetoucí šalvěj může do vaší zahrady přilákat užitečný hmyz, zejména včely a motýli. Pravidelnou konzumací můžete do svého těla dostat antioxidanty a využívat její protizánětlivé činky. Připravit si můžete čaj, ale klidně celou spoustu dalších pokrmů. Nejlevnější bude pořídit si semínka šalvěje a pěstovat si své rostliny.

Šalvěj a její výsev

Semena je možné vysít rovnou do záhonu nebo si je předpěstovat doma. Pokud chcete rychlejší sklizeň, doporučujeme druhou variantu. V tomto případě vysaďte semínka do květináčů asi 4 týdny před posledním mrazem. Pokud se rozhodnete pro výsev rovnou na konečné stanoviště, pak počkejte až pomine nebezpečí mrazu a teploty jsou stabilně nad 18 °C. Doba klíčení bude závislá na okolních teplotách, obvykle je to ale 25 dní.

šalvěj

Foto: Pixabay

Předpěstování šalvěje

Naplňte své květináčky (může to být jakákoli nádoba – sadbovače, květináčky vyrobené z novin, papírový obal na vejce, nebo obaly od jogurtů) půdou určenou pro výsev. Příliš ji neupěchujte, musí být volná a prostupná. Na dno nádoby je dobré udělat drenážní otvory a vybavit spodní část drenážní vrstvou. Semena dejte na horní část své zeminy a jen lehce je posypte další zeminou. Do láhve s rozprašovačem nalijte odstátou vodu a postříkejte jí semínka.

Šalvěj vyžaduje vlhkou půdu

Půda musí být vlhká, nikoli však přemokřená. Semínka musí být na slunném místě (slunce aspoň 6 hodin denně). Dvakrát týdně zamlžujeme vodou (nebo častěji, dle potřeby). Půda nesmí nikdy vyschnout! Je ideální pokračovat v zalévání s pomoci láhve s rozprašovačem až do vyklíčení (a klidně i nějakou dobu poté). Za 20 až 25 dní začne rostlina klíčit. Až se objeví dva až tři pravé listy, je čas rostlinu přesadit do větší nádoby nebo ven (pokud jsou venku dobré podmínky). Počítejte s tím, že příští rok šalvěj vyroste na tom místě, kde ji nyní vysadíte.

Zálivka šalvěje

Mladé rostlinky zaléváme tak, abychom udržovali vlhkou půdu. Proud vodu směřujeme ke kořenům a vyhýbáme se pokropení listů. Zvažte mulčování, které zadrží vodu v půdě delší dobu a navíc omezuje růst plevele. Rostliny jsou odolné proti škůdcům. Sklizeň můžete provádět tak, že odtrháváte jednotlivé listy nebo celé stonky s listy – až do doby, než se otevřou květy na rostlině.

Zdroje info:

https://thehomespunhydrangea.com/how-to-grow-white-sage-in-your-garden/

https://www.almanac.com/plant/sage

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26032019/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!