Salát: Vysejte si svůj vlastní, poradíme, jak na to

Salát1

Hlávkový salát je jednou z našich nejoblíbenějších druhů zahradní zeleniny, protože je mnohem lepší – jak v chuti, tak také v obsahu vitamínu A – oproti alternativě zakoupené v obchodě. Spolu s ostatními druhy zeleniny je skvělý do obědových salátů – jako příloha i hlavní chod. Jeho jedinou nevýhodou je to, že není možné jej dlouhodobě skladovat, protože rychle podléhá zkáze. Na letní stůl se však velice hodí.

Kdy salát vysít?

Salát můžete vysévat, jakmile pominou poslední mrazy a od té doby je můžete pravidelně (například každé dva týdny) vysévat znovu a znovu, abyste si zajistili postupnou úrodu. Salát je dobře chladu odolný – výsev můžete provádět do zeminy, která má teplotu nad 4,5 °C. Semena klíčí nejlépe při teplotách od 13 do 18 °C a objeví se za 7 až 10 dnů. Protože salát roste rychle, vysejte malé množství najednou a rozložte své výsadby.

Salát: Foto Pixabay

Kam jej zasadit?

Pro salát vyberte slunné místo (volíme přímý výsev, je však možné salát předpěstovat doma). Zemina by měla být dobře prostupná a úrodná. Před výsevem je dobré do ní zapracovat kompost. Protože jsou semínka salátu velice malá, je dobré podkladu dokonale zpracovat – jakýkoli kamínek nebo velké hroudy by mohli bránit v jejich klíčení. Pokud budete salát pěstovat příští rok znovu, doporučujeme změnit místo, kde byl vysazen, abyste tak zamezili některým chorobám.

Jak vysít semínka?

Semena dejte do hloubky 0,5 až 1 centimetr. Poté je zahrňte hlínou a zalijte. Za tři týdny proveďte první hnojení. Salát upřednostňuje půdu s vysokým obsahem organického materiálu, se spoustou kompostu a stálým přísunem dusíku, aby se udržel, pokud roste rychle.

Jak na předpěstovaný salát?

Až rostliny budou mít 3 až 4 pravé listy proveďte jejich vyjednocení. Pokud jste si semena předpěstovali doma, ven je vysejte, až budou mít dobře rozvinutý kořenový systém (většinou je to tehdy, když rostliny mají 4 až 6 zralých listů). Předpěstovaný salát sazíme ve vzdálenosti 24 až 30 centimetrů od sebe.

Péče o salát

Zemina by měla být vlhká, ale stojící voda není vhodná. Salát si sám řekne, když potřebuje vodu. Jakmile listy začnou vadnout, zalijeme je vodou – a to kdykoli, klidně i v žáru dne – aby se vychladil a déle vydržel. Organický kompost pomůže zachovat vlhkost, potlačí plevel a udržuje teplotu půdy v chladu v teplejších měsících. V případě potřeby ručně vytrhávejte plevel, ale dejte pozor, abyste nepoškodili kořeny rostlin salátu, které jsou mělké.

Tipy navíc

  • Chcete-li zabránit mšicím, aby si pochutnávaly na vašem salátu, vysejte mezi salátem pažitku nebo česnek. Působí jako „bariérové rostliny“.
  • Nesejte salát poblíž vysokých rostlin, jako jsou rajčata nebo kukuřice, do jejichž stínu by se salát v horkém létě mohl schovat.
  • Pro nepřetržitou sklizeň sejte každé dva týdny.

Salát: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!