Sadec konopáč jako málo známá léčivka
Vyskytuje se snad na všech vlhkých místech podél vodních toků i cest a čas od času si přineseme ze zahradnictví jeho okrasnou variantu. Málokdo však ví, že sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.) je také velmi užitečnou léčivkou.
Působí zejména na problémy s trávením – od žaludečních a dvanáctníkových vředů až po záněty žaludku a střev. Podporuje regeneraci ledvin a slinivky břišní, pomáhá proti průjmům a posiluje imunitu. A pomoci může i proti horečce a nachlazení (přičemž si poradí i s bolestí svalů, která je často doprovází). A v neposlední řadě si ho oblíbily i ženy řešící gynekologické problémy, zejména záněty.
Sadec konopáč nemá s konopím nic společného…
… tedy snad jen mírně podobný tvar listů, který mu koneckonců dal druhové jméno. V čerstvém stavu se používá jako obklad na otoky a špatně se hojící rány. Vzhledem k tomu, že roste u vody, kde není o podobné úrazy nouze, určitě si jeho vzhled zapamatujte. Pomáhá i proti kopřivce a na nejrůznější svědivé vyrážky. Čisté listy jemně promněte v prstech, přiložte na bolestivé místo a ponechte půl hodiny. Podle potřeby opakujte.
Tinktura z čerstvé rostliny
Budete potřebovat 200 gramů čerstvé natě (nejlépe ještě před květem) a jeden litr vodky. Nať nařežte na menší kousky, zalijte alkoholem a nechte tři týdny odpočívat na tmavém místě. Přeceďte a užívejte po kapkách, podle obtíží si naordinujte 25-45 kapek denně. Neužívejte však tinkturu ze sadce konopáče déle než 3-4 týdny. Pokud potíže neustoupí, navštivte lékaře.
Čaj ze sadce konopáče – na nachlazení i gynekologické obtíže
Sadec nasušte, následně vezměte půl lžičky sušené byliny a nechte louhovat po dobu deseti minut ve vroucí vodě. Užívejte 3x denně, opět ne déle než jeden měsíc. Poslouží i jako prevence v chřipkovém období, tehdy ho můžete kombinovat s echinaceou.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)