Sadba hub přímo z lesa
To, že se dá pěstovat hlíva ústřičná a žampiony, to jistě víte. Mimo to lze ale pěstovat bedly, kozáky, lišky či hříbky. Musíte však vědět, jak těmto houbám připravit pro pěstování vhodné prostředí, kde získáte sadbu a jak se o ni musíte starat. A právě pro vás, kteří jste se rozhodli pěstovat houby přímo na vaší zahrádce, je následující článek.
Pěstování hub na zahrádce
Lesní houby je možné pěstovat i na zahradě, nicméně je však potřeba mít vhodné stanoviště. To znamená takové místo, kde je stín, vlhčí půda a také vhodné stromy, kterými jsou například buky, duby, břízy, ale i jehličnaté stromy – smrky, borovice, jedle. Stromy jsou potřeba proto, že mnoho druhů hub žije v symbióze s dřevinami. Jestliže tyto stromy na zahradě nemáte, musíte je vysázet. Jak je vidět, pěstování hub na zahradě není nejspíš pro každého z vás, jelikož nemáte vhodné stanoviště se stromy. Bohužel ani úspěch není nikdy zaručen, ale pokusit se o to můžete. Jednodušší cestu představuje sadba žampionů, kterou můžete mít doma.
Sadba lesních hub
Jestliže máte zahradu se stromy poblíž lesa, máte výhodu. Houby se velmi často rozšiřují z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují. Spory hub si na svoji zahrádku můžete přinést s mulčovací kůrou. V té bývají obsaženy zpravidla spory smržů. Velmi často se objevují také v různých substrátech pro rostliny s obsahem rašeliny a kůrové drti. Taktéž se vyskytují na pařezech či větvích. Houbová sadba vyžaduje i následnou péči, zejména ji musíte udržovat dostatečně vlhkou kropením navečer, aby podhoubí přes noc dostatečně nasáklo. Zalévat byste měli i v době, kdy se již tvoří těla hub.
Sadba hřibovitých hub
Lesní houby a jejich sadba je možná také pomocí profesionálně připravené, a navíc testované sadby hřibovitých hub. Koupit ji můžete jako práškovou směs, která je připravena z podhoubí anebo spor. Pořídit si můžete také suspenzi s živými zárodky, ve které je obsaženo několik druhů lesních hub. Nejčastěji jsou to hřib smrkový, kozák březový, křemenáč osikový a další, vše záleží na konkrétním přípravku. Aplikace práškové směsi a suspenze je v podstatě stejná. Lijte či sypte je přímo ke kořenům stromů zhruba do hloubky 20 cm a v kruhu asi 1–2 metry kolem kmenu stromu. Spory můžete očkovat ke kořenům při teplotě nad 10 °C, to znamená od jara do podzimu. Základem je udržovat půdu stále mírně vlhkou. Další možností, která se vám nabízí, je koupit si přímo sazenice stromů, které mají naočkované podhoubí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.