S výsevem mrkve nemusíte čekat na jaro – brzký zimní výsev znásobí úrodu

Mrkev

S výsevem mrkve nemusíte čekat na jaro. Mrkev je asi nejoblíbenější konzumovanou kořenovou zeleninou. Je jednoduchá na přípravu, má typickou nasládlou chuť, a dá se jíst syrová i tepelně upravená. A proč je zrovna oranžová? Za to vděčí vysokému obsahu betakarotenu, který má i silné antioxidační účinky. Kromě vitamínů především z řady A obsahuje i vlákninu a draslík, které prospívají trávicímu traktu. Je proto škoda tuto zeleninu nemít na zahrádce, obzvláště když je na pěstování velmi nenáročná.

Jaké období je vhodné na výsev?

Pochutnejte si na rané mrkvi hned na jaře. Zjistěte, jak a kdy ji správně vysévat, a jak mít opravdu velké a sladké mrkve. Pokud si chcete na mrkvi pochutnávat už časně na jaře, je vhodné zvolit semena rané mrkve, která se může sklízet už 8 týdnů po vysetí. Každý správný zahrádkář by měl sledovat počasí a vyhlížet první mrazíky. Někdy je to trochu alchymie a každý rok je trochu jiný, ale určitě se vždy najde právě ten vhodný čas na výsev. Tyto rané odrůdy je vhodné vysévat ještě před prvním mrazem, ale nesmí být příliš teplo, jinak semena začnou klíčit a to není žádoucí. Ideálně tedy někdy v polovině listopadu.

Raná mrkev je velmi oblíbená z několika důvodů. Nejen že oproti pozdním odrůdám dozrává rychleji, ale díky velkému množství vláhy v zemině, která je dána především táním sněhu po zimě, dorůstá větších rozměrů, je celkově silnější, šťavnatější a velmi sladká. Obsah cukru dosahuje až k 6%. Má ovšem jednu nevýhodu – není vhodná k uskladnění, je třeba ji proto rychle spotřebovat.

Mrkev

Foto: Pixabay

Jak správně připravit záhonek

Vysetí mrkve není nic složitého, ale i ona potřebuje specifické prostředí. Vhodná je kyprá a lehká půda a ke správnému zrání potřebuje hodně slunce, aby sníh mohl rychle odtávat. Do země udělejte důlky asi 1 až 2 cm hluboké, vsypte suchá semena a zakryjte teplou zeminou. Ideální je si připravit hlínu už den předem na teplé místo. Navrch přidejte vrstvu humusu či rašeliny a dobře udusejte. Abyste semena ochránili před těžkým sněhem, přikryjte záhon chvojím to odstraňte až ve chvíli, kdy sníh začne tát.

Výsev mrkve na záhon

Pro rychlý růst je vhodné na jaře umístit na záhon netkanou textilii či fólii. A jak poznáte, že je mrkev zralá a připravená k vytáhnutí? Jednoznačným signálem je vadnoucí nať. Každá mrkev potřebuje k úplnému dozrání jiný čas, je proto nutné ji kontrolovat a sklízet jen ty kousky, které jsou na to už skutečně připravené. Vše ale záleží hlavně na počasí. Mrkev je vždy lepší sklízet ve dnech, kdy je sucho, protože vlhkost podněcuje tvorbu plísní a hniloby.

 

Zdroj: https://www.floranazahrade.cz/pestovani-mrkve-a-petrzele-je-to-snadne-ale/, https://zahradnickakucharka.cz/podzimni-vysevy-mrkve-a-petrzele-zaruka-dobre-a-vyrovnane-sklizne-v-pristim-roce/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)