S marinádou, nebo bez ní? Věčné dilema při grilování
Víkend se už zase pomalu blíží a možná se už těšíte na nějakou tu specialitu z grilu. Proč také ne, vždyť také steak nebo hermelín rozhodně stojí za to. Především maso může být naprosto vynikající záležitostí. Otázkou zůstává, zdali jej před grilováním marinovat. Veřejnost se v podstatě rozděluje na dva tábory. Jeden představují příznivci této přípravy masa, jiný odpůrci. Pojďme se tedy na marinování podívat poněkud podrobněji.
Marinovat ano, ale ne za každou cenu
Marinované maso může být skvělé. Pokud si ale koupíte třeba takovou argentinskou svíčkovou nebo kvalitní hovězí maso, je to zbytečné. Eliminujete specifickou chuť masa, která se nedá žádnou marinádou nahradit. Také vepřové steaky jsou vynikající pouze se solí a pepřem. Marinovat by se všeobecně měly spíše větší kusy masa typu žeber, kolena nebo celé pečeně. Výborně se k marinování hodí především kuřecí maso mající všeobecně poněkud méně výraznou chuť. U klasických steaků dosáhnete pouze se solí, čerstvým pepřem a bylinkami mnohem lepší chuti než v případě marinování.
Marinovaná žebra: Foto Pixabay
Marinádu si raději připravte sami
Jestliže se pro marinování rozhodnete, určitě si vyrobte vlastní marinádu. Určitě nepočítejte s ničím složitým a kuchařským peklem. Stačí vám pouze tři až čtyři suroviny, jež beztak doma najdete. Ideální jsou například:
- panenský olivový olej,
- česnek,
- chilli,
- spousta různých aromatických bylinek.
Hovězí maso bez marinády: Foto Pixabay
Jak dlouho maso marinovat?
Odpověď na tuto otázku je bezesporu také velmi důležitá. Záleží na konkrétním druhu masa. Třeba takové kuřecí vám postačí marinovat pouze okolo hodiny. Vepřové maso už by v lázni z bylinek a oleje mělo trávit minimálně 12 hodin. A takové hovězí maso? Marinovat ho můžete klidně i 24 hodin. Chutě se tak dokonale prostoupí.
Marinované maso: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.