S mákem zacházejte jako s olejninou – vydrží vám déle
Pokud se jen trochu vyznáte ve zbožíznalství, pak pro vás tato informace nejspíš není žádnou novinkou. Pro ostatní však upřesníme, že maková semínka obsahují asi 60 % olejů. A právě ty jsou tím důvodem, proč mák v naší spíži tak rychle hořkne a žlukne.
Naštěstí stačí ke zvrácení tohoto procesu jen málo. Poradíme vám hned tři skvělé způsoby, díky nimž vydrží mák v perfektní kondici po mnoho měsíců a zachová si všechny cenné živiny.
Nejenom prospěšné tuky – v máku najdete i další látky
Jde zejména o vlákninu, hořčík, bílkoviny, železo, zdravé tuky, vitamín E a další. Jde o takovou nálož prospěšných živin, že se mák doporučujeme minimálně jednou týdně ke konzumaci úplně každému. Těhotné a kojící matky nebo děti by ho pak měly konzumovat i častěji. Vápník, který obsahuje, je totiž v organismu mnohem lépe vstřebatelný, než například ten z mléčných výrobků.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Náš tip: vyrobte si prospěšné makové mléko. Mák přes noc namočte do vody, ráno ho v téže tekutině rozmixujte, podle potřeby dochuťte a vypijte. Tato úprava dodá vašemu tělu jako bonus množství aktivních enzymů.
Aby mák dlouho vydržel
Při nákupu sázejte na kvalitu a kupujte nejlépe kvalitní český modrý mák – nikoli ten technický z pochybných zdrojů, při jehož nákupu sice pár korun ušetříte, ovšem oblíbené nasládlé chuti se nikdy nedočkáte. Jakmile mák otevřete, přesypte ho do vakuové krabičky a uložte v temnu a chladu. Při takových podmínkách vydrží několik měsíců.
Naše babičky uchovávaly mák v plátěných pytlích, uložených v chladné spíži. Chránily ho před vlhkostí (pytlíky se např. nikdy nedotýkaly zdi) a jeho benefitů si mohly užívat leckdy až do poloviny léta.
Pokud chcete mák skladovat nemletý, uložte ho do mrazáku. Vydrží tu asi půl roku.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)