S jarní očistou můžete začít už teď, tahle bylinka vám na zahrádce kvete i pod sněhem

Bylinkový čaj

Až příliš často je tato kráska v našich končinách opomíjená. Počítáme ji bohužel mezi plevely, a přesto nám kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) může nabídnout i spoustu zajímavých zdravotních účinků. Musíme ji však používat s rozmyslem a dbát na přiměřené a správné dávkování.

Je opravdu jedinečná. Pochází pravděpodobně ze Středomoří, ale dnes ji najdeme už téměř po celém světě. Umí se totiž přizpůsobit daným podmínkám. Takže zatímco ve Středomoří kvete po celý rok, u nás se většinou její kvetení omezuje jen na sezónu. Tu má ovšem opravdu dlouhou – jde o jednoletou až dvouletou bylinu, která často vykvete už v únoru (poslední květy se pak objevují v listopadu).

Foto: Pixabay

Čaj pro očistu organismu připravíte z čerstvé a sušené natě

Nemusíte čekat na kopřivy, pro kokošku se klidně vydejte už teď. Poznáte ji podle listové růžice, z níž vyrůstají 20-50 cm vysoké lodyhy (na jaře bývají spíše menší) s množstvím špinavě bílých květů v chocholičnatém hroznu. Na čaj budete potřebovat asi lžíci čerstvé natě (nebo jednu lžičku sušené). Přelijte kokošku horkou vodou (stačí šálek) a nechte ji 10 minut vylouhovat. Po scezení vypijte.

Kokoška vám pomůže nastartovat tělo po dlouhé zimě

A s čím vám tato bylinka pomůže? Má velmi dobrý vliv na náš metabolismus, a kromě toho také prospívá játrům, ledvinám i slezině. Navíc pozitivně působí i proti vysokému tlaku. Celkově může pomoci dát do pořádku unavený organismus, vysílený dlouhými zimními měsíci i aktuálními omezeními.

Pozor na správné užívání

Uvedeného čaje byste však neměli užívat více než dva šálky denně. A celková doba použití by neměla překročit tři týdny, poté je nutná stejně dlouhá přestávka.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)