Ryzec pravý a ryzec smrkový: Skvělé houby barvící moč naoranžovo
Sbíráte ryzce? Nebo tento název houby slyšíte poprvé? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně není od věci si něco málo o těchto skvělých houbách povědět. Vždyť většina z nich se vyznačuje vynikající chutí a multifunkčním využitím. My se v tomto řádku zaměříme na dva asi nejpoužívanější ryzce, a to ryzce pravého a smrkového. Příliš rozdílu mezi nimi není, přesto se jim budeme věnovat zvlášť. Jen pro vaši představu, v České republice je více než 80 druhů ryzců. Mezi jedlé patří ovšem cca pouhých 10 z nich. Většinou jsou nejedlé, popřípadě velmi mírně jedovaté.
Ryzec pravý
Mnohdy je označován také jako ryzec obecný nebo borový. Vyznačuje se v mládí nízce klenutým kloboukem, který se v průběhu růstu stává čím dál tím více plochým. Pokožka je relativně lepkavá, když je povrch ryzce suchý, má jemně stříbřitý nádech. Zbarvení je typicky oranžové, případně až cihlovitě červené. V narušených místech zelená. Vyznačuje se hustými, ale velmi křehkými lupeny majícími také oranžovou barvu. Třeň je válcovitý a poměrně krátký. Typický se vyznačuje dutostí. Když se ryzec jakkoli naruší, tryská z něj sytě oranžové mléko. Nejčastěji roste na okrajích mladších lesů ve větších kolech. Roste od července až do října. Jeho výskyt je ale stále více vzácnější. V kuchyni se vyplatí ryzce co nejdříve zpracovat. Vynikající je na másle s kmínem. Jinak ho není problém ani zavařit.
Ryzec pravý: Foto Radek Štěpán
Ryzec pravý: Foto Radek Štěpán
Ryzec smrkový
Vzhledově se tento ryzec velmi nápadně podobá pravému, jeho klobouk může dosáhnout šířky až 15 cm. Typický je především zelenou skvrnou, jež se nachází uprostřed klobouku. Mnohdy jde dokonce o zelené žíhání. Zelenají mimo jiné i lupeny zespodu. Jinak plodnice časem blednou. Typický je také výrazným oranžovým mlékem prýštícím při řezu. Chuť je za syrova hořká, nicméně po tepelné úpravě je vynikající. Roste v mykorhize se smrky, a to od srpna až do listopadu. Jinak se také využívá v lidovém léčitelství. Z jeho složek se izolovalo antibiotikum působící proti tuberkulóze. V kuchyni je skvělý do omáček a polévek. Využít jej lze i stejně jako ryzec pravý.
Ryzec smrkový: Foto Radek Štěpán
Ryzec smrkový: Foto Radek Štěpán
Silné barvivo
U obou ryzců počítejte se zbarvením moči. Bude oranžová. Nicméně o žádný problém se nejedná. Tělo ho prostě vyloučí.
Zdroj info: Vlastní zkušenosti autora
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.