Rýmovník pomůže s rýmou i kašlem – Jak jej pěstovat a množit?

Rýmovník

Máme tu zimu, ke které neodmyslitelně patří i nachlazení. Pokud vás přes zimní období často trápí rýma, vyzkoušejte místo kapek z lékárny, které nejsou pro nosní sliznice nijak přínosné, například inhalování rýmovníku. Nejenže uvolní dýchací cesty, ale při popíjení ve formě čaje, vás také zbaví kašle.

Díky jeho krásným listům, ve kterých se skrývá mnoho aromatického oleje, jej lze také využít v kuchyni na maso, například místo oregana. A pokud trpíte revmatem, můžete si z něj vyrobit mast. Využití má opravdu široké, proto jsme si jisti, že by neměl chybět v žádné domácnosti

Ja rýmovník pěstovat

Rýmovník můžete zasadit do klasického zahradního substrátu s trochou písku nebo agroperlitu. V takovém substrátu se mu bude dařit. S umístěním si také nemusíte nikterak lámat hlavu. Stačí, když jej dáte na místo, kde je rozptýlené světlo. Rostlinu můžete dát i na parapet, ale nesmí na ni svítit slunce, protože přímé sluneční paprsky rostlinku popálí. V létě ji můžete dát ven, ale stále myslete na to, že by měla být spíše v polostínu.      

A co se týče zálivky, rýmovník snese občasné nezalití, kdy substrát zcela proschne. V létě, pokud rostlinu umístíte ven, ji zalijte každý den. Doma klidně jednou za několik dnů, a to do podmisky. Rýmovník můžete také přihnojovat, ale buďte opatrní s výběrem hnojiva. Doporučujeme sáhnout po hnojivu pro bylinky, a to z toho důvodu, že budete rostlinu jíst nebo pít. Hnojte od jara do podzimu jednou za čtrnáct dní.

Rýmovník
Foto: Pixabay

Jak rýmovník množit

Množit rýmovník je zřejmě ještě jednodušší, než samotné pěstování rostliny. Vzhledem k tomu, že rostlina rychle přerůstá, jistě ji budete chtít pravidelně zaštipovat. Zaštípnuté stonky můžete dát sušit na čaj či koření, ale také stonky, které zbavíte listů, můžete dát do vody zakořenit.

Hlídejte si však vodu, aby nevyschla nebo neplesnivěla. Přibližně po třech týdnech stonky zakoření a můžete je umístit do substrátu, kam jste přimíchali písek pro větší propustnost. Rostlině poskytněte pravidelnou zálivku, aby kořínky neuschly. Tento způsob množení můžete využít celoročně. 

Zdroj: https://prima-receptar.cz/jak-pestovat-a-mnozit-rymovnik/

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rymovnik-zazracna-rostlina-kterou-muzete-pestovat-i-doma

Foto: Pixbay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)