Rýmovník: Eliminujte rýmu přírodní cestou
Podzim je krásný, nicméně zcela jistě přijdou i ony typické sychravé dny, kdy na člověka přijde nějaký ten splín a možná i rýma. Ta je sice velmi nepříjemná, ale atakovat lékárnu hned poté, co začnete masivněji smrkat, by bylo přinejmenším zbytečné. Zvláště v případě, že s rýmou můžete bojovat ryze přírodní cestou. Výbornou volbou je především pěstování rýmovníku. Tato skvělá bylina dokáže pomoct nejen v momentu, kdy rýma přijde, ale i jako efektivní prevence. My si rýmovník představíme mnohem podrobněji a podíváme se na jeho využití i pěstování.
Kubánské oregáno , molice či indický brutnák
To je jen opravdu malý výčet označení rýmovníku. Možná jste také ještě slyšeli o řeckém či mexickém eukalyptu. Mnohdy se o něm mluví také jako o španělském tymiánu. Tak jako tak jde o rostlinu řadící se do čeledi hluchavkovitých. Její latinský název zní Plectranthus. Typický je rýmovník zejména silně dužnatými listy, jež jsou porostlé drobnými chloupky. Poznáte ho také podle hodně aromatické typické vůně. Ta připomíná jakousi směsici meduňky, eukalyptu, máty a kafru.
Rýmovník: Foto Radek Štěpán
Jak se využívá rýmovník?
Spektrum využití má rýmovník opravdu velmi pestré. Optimální je začít s ním v momentu, kdy vás začíná obtěžovat rýma a nachlazení. Stačí jen vzít list rýmovníku, promnout ho v prstech a inhalovat. Rýmovní je výborný také pro přípravu čaje. Sníží krevní tlak a zlepší trávení. Samozřejmě by měly odejít i bolesti hlavy. Údajně je rýmovník vynikající i na astma.
Rýmovník: Foto Radek Štěpán
Pěstování rýmovníku je jednoduché
Nic složitého, rýmovník je opravdu nenáročný. Potřebuje jenom dostatečné množství světla. Na parapetu okna, kam dopadají alespoň větší část dne sluneční paprsky, se mu bude dařit skvěle. Pozor jen na průvan a teploty pohybující se pod hranicí 12 stupňů. Jinak nezapomeňte na letnění rostliny, jež jí pomáhá. Může být v domácnosti klidně i nad topením, suchý vzduch mu neublíží. Pozor na přelití, zalévejte rýmovník až v momentu, kdy substrát zcela uschne. Na jaře je vhodné rýmovník pravidelně přesazovat. Optimální je pro něj zemina s dostatečným množstvím písku. Na dno nádoby se dají nasypat i kamínky. Určitě rostlinu i zaštipujte, ať se vytvoří košatý tvar.
Rýmovník: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.