Rýmovník a zajímavé způsoby, jak jej můžete využít
Rýmovník je poměrně známá rostlina, které je kvůli svému atraktivnímu vzhledu a nenáročné péči oblíbené v celé řadě domácností. Má také léčivé účinky – věří se, že ulevuje hlavně při rýmě a nachlazení. Latinský název rostliny zní Plectranthus argentatus a využíváme jej zevně i vnitřně. Dokáže nám pomoci v celé řadě zdravotních obtíží. Stačí vědět, jakým způsobem jej použít. Vyplatí se jej pěstovat doma, kdy budete mít jeho listy dostupné ke sklizni po celý rok.
Léčivé účinky rýmovníku
Pro spoustu lidí je zajímavý zejména jako pomocník při léčbě rýmy, nachlazení, zánětů dýchacích cest. Pravidelnou konzumací rýmovníku můžete také vylepšit svůj imunitní systém. Prospěšný je také pro ty, kteří trpí na bolesti hlavy – což oceníte také při chřipkách a nachlazeních. Ideální je také na žaludeční a střevní obtíže. Vzhledem k tomu, že snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, jedná se o skvělou rostlinu, kterou je možné využít jako prevenci před kardiovaskulárním onemocněním. Dále má močopudné účinky, takže jej ocení i lidé s ledvinovými či žlučovými kameny. Vhodný je také pro zdravý a kvalitní spánek. Zevně se používá na ekzém a lupénku, ale také na hmyzí štípance a popáleniny.
Foto: Pixabay
Rýmovník pro dýchací cesty
Rýmovník by měli pěstovat lidé, kteří trpí astmatem, protože svou pouhou přítomností je může zlepšit podmínky pro jejich dýchání. Navíc jeho vůně odpuzuje mouchy i komáry.
Rýmovník proti rýmě
Několik natrhaných listů vhodně do vroucí vody a jeho vůni inhalujte. Pomoci by měl také čaj připravený z listů této rostliny. příprava čaje je velice jednoduchá: jeden list rýmovníku zalijte vodou o teplotě asi 80 °C a nechte 5 minut louhovat. Pokud vás trápí rýma zejména v noci, můžete si několik listů rozložit k polštáři.
Léčba na problémy pokožky
Připravte si silnější nálev: několik listů zalijte vodou o teplotě 80 °C a nechte vychladnout. Poté listy sceďte a můžete používat k potírání postižených míst.
Sirup z rýmovníku
Protože rýmovník roste naprosto bez problémů, je možné z něj v případě velké úrody připravit také léčivý sirup. Do velkého hrnce natrhejte asi 30 listů rýmovníku, který doplníte jedním citronem nebo pomerančem nakrájeným na plátky. Zalijte horkou vodou tak, aby bylo vše ponořené a přikryté pod poklicí nechte odstát 24 hodin. Po uplynutí této doby slijte přes jemné plátýnko a snažte se vymačkat co nejvíce tekutiny. Přidejte 1 kg cukru a vařte do zhoustnutí. Naplňte skleničky, zavíčkujte a postavte dnem vzhůru. Po vychlazení skladujte v chladu a temnu. Sirup zhoustne ještě po vychlazení, takže není třeba jej redukovat příliš dlouho.
Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-rymovnik.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!