Rybíz je třeba prořezat dřív, než se příliš ochladí. Odměnou vám bude v příštím roce dvojnásobná úroda
Rybíz je třeba prořezat dřív, než se příliš ochladí. Odměnou vám bude v příštím roce dvojnásobná úroda. O okrasné i užitkové keře v zahradě je třeba se na podzim správně postarat. A ani rybíz není výjimkou. Pokud ho správně prořežete a přidáte pár dalších detailů, pak se vám během příštího roku opravdu skvěle odvděčí.
Připravte si nářadí
K přesnému stříhání použijte ostré a čisté nůžky. Před prořezáváním nástroje vydezinfikujte, abyste zabránili šíření chorob. A totéž doporučujeme při přechodu mezi jednotlivými keři – nikdy totiž nevíte, zda v sobě náhodou nemají nějakou virovou chorobu. Přelití čepelí alkoholem docela stačí.
- Najděte nejstarší větve. U černého rybízu odstraňte tříleté větve, u červeného nebo bílého rybízu pak ty čtyřleté nebo pětileté větve.
- Vybrané větve seřízněte co nejblíže k zemi a dbejte na to, abyste nenechávali pahýly. Umožníte tak volný růst nových výhonů.
- Poté odstraňte všechny vřetenovité a slabé kusy, které nepřispívají ke struktuře a produktivitě keře.
- Také zredukujte střed keře odstraněním přebytečných větví uprostřed. Zlepšíte tak proudění vzduchu a oslunění, což je pro zdravý růst nezbytné.
- Nakonec dotvarujte keř tak, aby byl růst na všech stranách vyvážený. U odrůd, které vytvářejí boční výhony, zvažte zastřižení vrcholů, abyste podpořili boční větvení.
Další podzimní péče o rybíz
Kromě prořezávání je podzim klíčovým obdobím i pro další péči o rybíz – zaměřit byste se měli především na přípravu na chladnější měsíce a růst v příštím roce.
Foto: Pixabay
Vsaďte na mulčování
Kolem základny keře rozprostřete vrstvu mulče, například slámy nebo kompostu. Mulčování chrání kořeny před zimními mrazy, udržuje vlhkost a při rozkladu keř pomalu vyživuje.
Po prořezání použijte vyvážené hnojivo, které mu dodá potřebné živiny. Pro rybíz se dobře hodí organický kompost nebo dobře uleželý hnůj. Jde o typy výživy, které během zimy postupně uvolňují živiny.
Ochrana proti plevelům
Ještě před definitivním zazimováním zahrady také odstraňte veškerý plevel kolem základny keře (nespoléhejte na to, že během zimy sám uhyne). Plevel totiž může rybízu konkurovat v boji o živiny a vodu a jako bonus se v něm mnohdy ukrývají i nejrůznější škůdci.
Kontrola škůdců a chorob
Rybíz je náchylný k houbovým chorobám, například k padlí. Pečlivě ho proto prohlédněte a hledejte možné příznaky. V případě potřeby použijte postřik na bázi mědi nebo síry a odstraňte všechny nemocné větve.
Díky těmto technikám prořezávání a tipům pro podzimní péči budou vaše rybízové keře připraveny na zdravý zimní spánek a v příštím roce vás zásobí opravdu bohatou úrodou.
Zdroj: https://skyeent.wordpress.com/category/black-currants/, https://plantura.garden/uk/fruits/currants/pruning-currants
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)