Růžičková kapusta a její pěstování
Růžičková kapusta patří mezi skutečné delikatesy, které si můžete vychutnávat třeba i z vlastní produkce. Jedná se o zcela jedinečný druh zeleniny, který je možné sklízet klidně i v největších mrazech v polovině ledna anebo v jiných ryze zimních měsících. V obchodě za tento druh kapusty zaplatíte nemalé finanční částky, a tak je mnohem výhodnější vypěstovat si ji doma. O nic složitého se v žádném případě nejedná. Zásobu vitamínu C budete mít zajištěnou fakticky po celou sezonu. Výbornou volbou jsou mimo jiné také pozdní odrůdy, které mohou nabízet spousty malých kuliček.
Půdní prostředí pro růžičkové kapusty
Obecně je třeba říct, že kapusta potřebuje úrodnou půdu, která bude mít mírně zásaditý charakter. V zimě před samotnou výsadbou stojí za to zrýt dokonale záhon, aby půda postupně slehla dle potřeby. Připravit si jej ale klidně můžeme již v jarním období. Hnojení se doporučuje pouze v případě, že jste již půdu nezahnojovali pro předchozí pěstované plodiny. Stačit by měl pouze kompost a následné povápnění.
Výsev růžičkové kapusty
K výsevu raných odrůd je vhodné přistoupit již v polovině jara na záhon, který bude dokonale ochráněn před větrnými poryvy. Semena je vhodné vysévat do rýhy o hloubce 1 cm. V momentu, kdy semenáčky dosáhnou výšky 2 cm, je nezbytné dát je od sebe minimálně 5 cm. Jen tak narostou do požadované výšky. Rané odrůdy budou postupně dozrávat v průběhu podzimu a v zimě. Za suchých období nezapomínejte na bohatou zálivku. Když uvidíte, že se rostliny ve větru hodně hýbou, přivažte je ke kolíku.
Přesazování a sklizeň
K přesazování můžete přikročit v momentu, kdy jsou sazenice všech odrůd staré přibližně 6 týdnů a jejich výška se pohybuje od 10 do 15 cm. Přesadit bychom je měli na konečná stanoviště. Přihnojíme také univerzálním hnojivem. Sklízet bychom měli poté, co přejdou první mrazíky. V tuto dobu jsou plody vynikající a mají speciální nasládlou chuť.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.