Růže svraskalá: Krása i užitek v jednom
Jednou z nejkrásnějších květin, které v průběhu sezony na zahradě rozdávají svou vůni a krásu, je bezesporu růže. Vybrat si můžeme ze spousty kultivaru, přičemž moc hezky vypadají především hybridní růže, které potřebují ke svému pěstování skvěle připravený půdní podklad, pravidelnou zálivku, v neposlední řadě hnojení a speciální postřiky. Jestliže ale chcete pěstovat některý z původních kultivarů růže, vyplatí se vsadit na nenáročné odrůdy. Jednou z nich je i růže svraskalá.
Růže svraskalá se představuje
Jestliže hledáte keřovou růži, pak je růže svraskalá ideální volbou. Jedná se totiž o kompaktní 1,5 metru vysoký keřík, který na oko působí jakousi nedbalou elegancí. Už od časného jara, konkrétně od května, ji najdeme přímo na zahradách, kdy vytváří hezká květenství. Postupně ale dozrává až do podoby velkého šípku, jenž je jedlý a najde si své kuchyňské využití. Co se týká květenství, tak to může být vyvedeno v několika zajímavých barevných provedeních.
Zásady pěstování růže svraskalé
Návod na pěstování růže svraskalé není nijak nároční. V první řadě se musí růže svraskalá koupit v některém z kvalitních zahradnictví a pak už pouze stačí rostlinu pravidelně zalévat. Bohatě jí k růstu postačí i sušší půda, která nebude obsahovat nijak výrazné množství živin. Pozor je třeba dát pouze na zbytečné přemokření zeminy a také na nepropustnou, případně hodně vápenatou zeminu. Výborná je jako zpevňující prvek do svahů, najdeme ji také v parcích a na nejrůznějších veřejných místech.
Praktické využití růže svraskalé
Na rozdíl od jiných kultivarů růží má růže svraskalá i praktické využití. Obsahuje spousty vitamínu C. Jedlé ovšem nejsou kompletně celé plody, nicméně pouze dužnina. Jinak se dříve používal ocet z této rostliny proti bolestem hlavy. Mimo chodem nabízí růže svraskalá recept na marmeládu, která je vynikající a vyznačuje se zcela originální chutí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.