Rukola potřebuje pravidelné stříhání. Důvod je jasný
Chtěli byste mít na svém zeleninovém záhonku nějaké perpetum mobile? Jasně, neustále rostoucí zelenina je skvělá a rukola v tomto ohledu patří mezi jakési stálice. Aby ne, vždyť její pěstování není nijak složité a obsahuje spousty vitamínů. Rostlina připomínající svými listy pampelišku je typická nahořklou a vcelku pikantní chutí. V salátech je naprosto skvělá. Jak ji tedy pěstovat, proč ji stříhat a kdy sbírat úrodu? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích.
Kde pěstovat rukolu?
Volit lze prakticky hned ze třech stanovišť, na nichž je možné rukolu pěstovat. Umístit ji můžete do květináče, pěstovat ji lze i na vatě. Nejjednodušší je samozřejmě výsev přímo na záhonek. Rukola potřebuje zeminu bohatou na organické látky. Použijete-li kvalitní kompost, máte vyhráno. Výsev na zahrádku je ideálně brzy zjara, nicméně můžete klidně i později. Semínka se sejí do řádků, hloubka by měla činit 0,5 cm a rozestupy mezi semínky 5 cm. My jsme vyseli hodně u sebe a máme poměrně hustý porost, nicméně rukole se daří skvěle. Nestačíme stříhat. Mladá rukola: Foto Pixabay
Jak se o rukolu starat?
Během horkých letních dní, které záhy přijdou, je zapotřebí rukolu mnohem více zalévat. Ideální je každodenní zálivka, případně zalévání obden. My na zahrádce zaléváme každý den večer. Rukola potřebuje prosvětlené místo, ve stínu se jí tolik dařit nebude. Pokud ale bude na přímém slunci, bude růst hodně rychle a rychleji také vykvétá. Listy pak mají hodně silnou chuť.
Kvetoucí rukola: Foto Pixabay
Sběr rukoly
Ideální ke konzumaci je lístek dlouhý kolem 15 cm. Optimální je sběr cca po 14 dnech. Lístky je třeba sbírat opatrně, aby nedošlo k poškození mateřské rostliny. Ke sběru je ideální použít obyčejné nůžky. Když rukolu ostříháte, poroste poměrně bujně dál. I proto je třeba řešit střih pravidelně. Ostatně prohlédnout si sběr můžete na našem videu.
Rukola: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.