Rukola: Pěstování doma není nijak složité
Rukola patří mezi rostliny, které se na stolech v našich restauracích objevují až v současné době. Ještě v nedávné minulosti bychom o rukole v podstatě vůbec nevěděli. Její pěstování přitom není nijak výrazně náročné. Určitě není třeba nezbytně kupovat rukolu přímo v supermarketech. Zasadit si ji totiž můžete bez obav klidně i doma. Jednoduše si seženete semínka a můžete se do pěstování rukoly doma nebo na zahradě pustit. My se zaměříme na samotné interiérové pěstování rukoly.
Místo a půdní podklad
Pěstování rukoly interiéru není nijak složité. Vybrat byste měli zejména prosvětlené místo, které bude v teple. Ideální je okenní parapet. Vyklíčení je třeba řešit na buničitém podkladu. Jinak ale vyklíčí i v půdě, která by měla být maximálně propustná, zbavená plevele a plná potřebných živin. Před vysazováním se vyplatí půdu dokonale okopat dle potřeby. Přihnojíte-li zahradním kompostem, vše bude mnohem lepší.
Na klíčky není třeba čekat dlouho!
Klíčení rukoly nepředstavuje nijak zdlouhavý proces, kdy by bylo nezbytné čekat i několik týdnů. Počítejte v každém případě s tím, že po nějakých 7 až 10 dnech začne klíčit a po 14 dnech se budete moci chystat na sklizeň. Sběr je jednoduchý. Pouze budete odtrhávat lístky, jež budou následně dorůstat. Celá sklizeň se postupně rozroste. Sklízet budete moci pohodlně klidně až do podzimních měsíců.
V truhlíku roste optimálně
Rukole se v interiéru v truhlíku daří dokonale. V substrátu se rukole logicky daří mnohem lépe než na buničině. Její pěstování lze řešit klidně i ve venkovním prostředí. Tady je třeba řešit výsev do řádků, a to vzdálených od sebe cca 20 cm. Výbornou volbou je také nechat některé rostliny rukoly přezrát a následně si usušit semínka. Příští sezonu tak budete mít o vlastní výsev postaráno.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.