Rozšklebený jícen alias hluchavka nachová: Využití má spousty
Šli jste se projít mezi poli a zaujala vás krásná rostlina s fialovými kvítky, kterých tady roste takřka nekonečné množství? Aby ne! Vždyť mnozí z nás znají hluchavky už z dětství. Právě tehdy jsme si brali do ruky jejich kvítky a sály sladký nektar, jenž se ve většina z nich nacházel. Ostatně zapomenout nelze ani na její příjemnou vůni, která se pohybuje někde mezi meduňkou a mátou. Možná ale znáte hluchavku jen takto povrchně, a tak není od věci zaměřit se na ni poněkud podrobněji.
Hluchá hluchavka nachová
Lamium purpureum L., jak je hluchavka nachová označována, se řadí do čeledi hluchavkovitých. Vzhledově je tato hluchavka náramně podobná klasickým pálivým kopřivám. Ostatně malé děti se těchto rostlin z tohoto důvodu bojí. Hluchavka je ale z hlediska pálivosti naprosto jalová, tedy hluchá. Od toho ostatně i její název. Původ samotného jména je ale někde jinde, a to konkrétně v Řecku. Základem je slovo laimos/ lámos, tedy jícen. Když se na květ podíváte zblízka, zjistíte, že skutečně připomíná rozšklebený jícen. Purpureum je latinsky fialová barva. Samotný Carl von Linné zvolil jméno Lamium. České jméno je z dílny bratří Preslů, z roku 1819. Lidové názvy zní mimo jiné také medůvka, cumláň nebo medulka.
Hluchavka nachová: Zdroj obrázku Pixabay.com
Jak vypadá a kde roste?
Jedná se o jednoletku či dvouletku, která je typická charakteristickou vůní. Lodyha hluchavky je čtyřhranná s výškou od 10 do 30 cm. Větvená je od báze až nakonec je téměř lysá. Tvar listů je typický srdčitý. Vyznačují se také vroubky a jemnými chloupky. Listy mají řapíky. A plody? Jsou jimi šedé tvrdky. Hluchavky uvidíme kvést od března až do října. Vyskytují se prakticky všude, na polích, lukách, rumištích, zkrátka tam, kde je zemina bohatší na dusík. Růst mohou v nížinách i na horách. Jinak hluchavka nachová pochází z Asie, ale roste po celé Evropě a dovlečena byla také do Ameriky.
Co hluchavka obsahuje a jak na její sběr
Hluchavka se řadí mezi léčivé rostliny. Ostatně obsahuje mimo jiné třeba:
- cholin,
- silice,
- vitamíny,
- minerální látky,
- kyselé saponiny,
- flavonové glykosidy,
- třísloviny a další látky.
Sbírá se tradičně květ nebo celá nať. Ideální jsou vrcholky prýtů v době před rozkvětem. Jinak lze využít i mladé listy. Sbírat můžete kdykoli, ideálně na jaře, později už prýty i listy hořknou. Květy lze sbírat kdykoli. Jinak velký pozor na pomačkání a počítat je třeba s tím, že sesychací poměr je vysoký, takže si nasbírejte raději více.
Hluchavka nachová: Zdroj obrázku Pixabay.com
Vskutku multifunkční využití hluchavky nachové
V minulosti se hluchavky používaly k vyhánění molů. Jinak má i blahodárné zdravotní účinky. Používá se tradičně při onemocnění močových cest, ledvin a také prostaty. Mnohdy se díky ní řeší také akné a ekzémy. Výborné jsou i sedací koupele, pomáhá proti hemoroidům. Ideální je nechat nať ve vlažné vodě přes noc, ráno nechat vyvařit a poté nechat odstát. Směsi s kopřivou jsou výborné jako antiastmatikum. Jinak se vaří z květů hluchavek čaje mající uklidňující vlastnosti a působící proti nespavosti. Dokonce se vaří také hluchavková omáčka.
Hluchavka nachová: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.