Rozmarýn převislý
Většina si rozmarýn představuje jako polodřevnatý malý keř, spíše keřík. Rozmarýn se dá však snadno tvarovat a vy z něj nemusíte mít jen keř, ale i stromek či bonsaj. Hitem poslední doby je však rozmarýn převislý, o kterém bude dnes článek.
Vyšlechtěný rozmarýn
Šlechtitelé vymýšlí stále něco nového. V nabídce zahradnictví se tak kromě rozmarýnu vzpřímeného objevily odrůdy poléhavé nebo převislé. Převislé odrůdy se pěstují v květináčích závěsných nebo se nechají rozrůst na nějaké opoře. Mezi odrůdy převislého rozmarýnu patří Prostratus,Lockwood de Forest, Shimmering Stars nebo Santa Barbara. A díky tomu, že tento rozmarýn byla stále větší zájem, můžete ho dnes koupit i v nespecializovaných běžných obchodech.
Rozmarýn a pěstování
Poléhavý i převislý rozmarýn má v podstatě stejné nároky na pěstování jako keříkové formy. Substrát by měl být propustný s neutrálním nebo mírně zásaditým pH. Rozmarýn nemá rád sucho, ale zároveň ani příliš vody. Zálivka by proto měla být umírněná. Aby se rostlinka hezky větvila a byla kompaktnější, je dobré zaštipovat mladé výhonky. Po odkvětu zase provést zpětný řez, který zabraňuje tvorbě dřevnatění starých větviček. Pokud se řez neprovede, špatně obrůstají. Na zimu volte chladnější místnost s teplotou 5- 15°C s dostatkem světla. Naopak v létě rozmarýn vystavte venku na slunné a závětrné stanoviště.
Nejen na okrasu
Jestliže rozmarýn nechcete využívat jen jako okrasnou rostlinu s příjemnou vůní a krásnými květy, ale i jako užitkovou bylinu do kuchyně, nepoužívejte umělá hnojiva. Naopak používejte ta přírodní. Rozmarýn a hlavně jeho lístky se hodí do spousty pokrmů. Rozmarýn má navíc intenzivní chuť i aroma, takže ho stačí přidat jen v menším množství. Připravit si z této rostlinky můžete i rozmarýnový olej. Využití má také v kosmetice. Vyrábí se z něj mýdla, šampóny, pleťové a ústní vody. V neposlední řadě rozmarýn, dobře funguje odpuzovač hmyzu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.