Rozmarýn je skvělý nejen na gril
Rozmarýn je jednou z nejpoužívanějších bylinek na světě. Je oblíbený zejména pro svou aromatickou chuť a vůni. Používá se zejména ve středomořských receptech – vždyť právě tady má bylinka svůj původ. Pokud chcete osvěžit a provonět své vaření, rozhodně byste měli sáhnout po rozmarýnu. Využijete ho jak při grilování, tak také při klasickém vaření.
Proč používat rozmarýn v kuchyni?
Zdravotní přínosy, které rozmarýn poskytuje, byly popsány starověkými řeckými, římskými, arabskými a evropskými bylinkáři. Tato bylinka se používá jako prostředek proti plešatění i jako vlasový kondicionér. Používá se také pro podporu paměti a celkovou podporu myšlení. Římští bylinkáři doporučují rozmarýnovou infuzi, aby vyléčili žloutenku. Tato rostlina má mnohé antioxidační vlastnosti a používá se jako konzervační látka u moderních zpracovatelů potravin. V několika lékařských textech byla také zmíněna jako pomoc při trávení, když se pije ve formě čaje. Z vnějšku se používá do mastí k léčbě revmatismu, vředů, ekzémů a modřin.
Rozmarýn a grilování
Rozmarýn je při grilování velice oblíbený, protože jej můžete použít jako jehly a vytvořit nejrůznější špízy – masové i zeleninové. Tuto bylinku můžete jednoduše zapíchnout nebo zabalit do grilovaného masa, nebo její větvičky položit přímo na mřížku rozpáleného grilu a nechat pálit – společně s grilovaným masem, kterému tak dodáte skvělé aroma. Svažte si několik snítek rozmarýnu k sobě a vytvořte si tak štětec na potírání masa marinádou.
K čemu se rozmarýn hodí?
Tato rostlina se skvěle hodí zejména k jehněčímu masu. Skvěle doplní ale také hovězí, telecí, drůbeží a rybí maso. Využijete jej také při úpravě korýšů i běžných bramborových receptech. Rozmarýn dokáže povzbudit a osvěžit chuť vašich klasických omáček na špagety, stejně tak jej můžete přidat ke kořenové zelenině, do polévek a do těsta k pečivu.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!