Rozmarýn dostupný po celý rok: stačí jej pěstovat doma v květináči
Krásně voní a můžete jej využít v celé řadě pokrmů. Rozmarýn je poměrně běžnou bylinkou, která má největší aroma, když je čerstvá. Zkuste ji pěstovat v květináči, protože tímto způsobem můžete mít čerstvé snítky vždy po ruce. Protože semínka špatně klíčí, můžete se rozhodnout koupit si rovnou celou rostlinku, kterou můžete množit z řízků. Naučte se o rostlinu správně pečovat, bohatě se vám odvděčí.
Rozmarýn ze supermarketu
I když to není ideální možnost, občas si koupíme i bylinky ze supermarketu. U nich nevíte, v jaké teplotě byly skladovány, jak o ně bylo pečováno (obsluha oddělení ovoce a zeleniny nemusí patřit mezi zběhlé zahradníky) a jak dlouho už v nádobě jsou. Přinesete-li si takovou rostlinku domů, doporučujeme ji přesadit do nového květináče a nové zeminy, která je určena přesně pro pěstování bylinek. Nová nádoba by měla být aspoň o dva cm větší, než ta původní.
Množení rozmarýnu je jednoduché
Pokud máte velkou rostlinu, která vám prospívá, můžete se rozhodnout namnožit si ji. Stačí odříznout asi 10 cm dlouhé stonky rostliny a spodní asi 2 cm zbavit listů. Zapíchněte je do vlhké zeminy a nechte zakořenit. Pamatujte si, že zemina nesmí nikdy vyschnout! Se zálivkou to ale nepřehánějte, ať vám řízky nezplesniví.
Rozmarýn toleruje sucho, ale ne příliš mokro
Rozmarýn musí růst v půdě, která dobře propouští vodu. Nesmí stát v podmáčené půdě. Proto je vhodné jej přesadit vždycky, když máte pocit, že půda příliš zhutněla. Pro pěstování používáme květináče s drenážními otvory dole. Vyplatí se přidat na dno květináče oblázky nebo keramzit, které zajistí odtok přebytečné vody. Mezi jednotlivými zálivkami nechte horní vrstvu půdy proschnout.
Rozmarýn potřebuje dostatek světla
Při pěstování doma je dobré postavit rozmarýn postavit na okenní parapet s orientací na jih. Takto dostane potřebné množství světla. Každý týden pootočte rostlinu o čtvrt květináče dokola, abyste zajistili její rovný růst (nebude se natahovat za světlem). Houbové choroby jsou známkou vysoké vlhkosti a nedostatečné cirkulace vzduchu. V takovém případě je dobré přemístit rostlinu na místo, kde se vzduch více pohybuje.
Hnojte nechemicky
Protože rozmarýn slouží ke konzumaci, zapomeňte na hnojiva plná chemikálií. Rozmarýn pěstovaný v nádobě může živiny z půdy vyčerpat rychleji, než ten, který pěstujete v záhonu. První hnojení se provádí asi 6 týdnů po výsadbě. Hodí se hnojivo, jako je rybí emulze či hnojivo z mořských řas.
Zdroje info:
https://www.tenthacrefarm.com/growing-rosemary-indoors/
https://www.bhg.com/gardening/vegetable/herbs/growing-rosemary-indoors/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!