Rozeznáte holubinky? Toto jsou nejznámější druhy

Holubinka

Holubinky jsou poměrně známé druhy hub, i když pravdou je, že je jen málo lidí sbírá. Důvodem je to, že existují v poměrně širokém zastoupení, z nichž jsou některé druhy nejedlé. To, že se skutečně jedná o houbu z rodu holubinky, poznáte podle toho, že rýpnete do plodnice houby. Pokud se vám podaří vyrýpnout celistvý kousek dužiny s hladkými okraji (které se netřepí a netvoří vlákna), jedná se o rod holubinek. Výhodou holubinek je to, že neakumulují těžké kovy, jako některé jiné houby.

Jak rozeznat jedlé druhy?

Mezi holubinkami neexistují jedovaté druhy, což je jejich další výhodou. Bohužel ale mohou některé druhy způsobit žaludeční potíže. Jde to ale poznat již při sběru. Pokud si urýpnete kousek holubinky a ochutnáte ji, hned budete vědět, na čem jste. Pokud holubinka chutná ostře, pálivě až palčivě (říká se, že většinou jde o druhy, jejichž klobouček má načervenalou barvu), pak je nejedlá. Holubinky mírné chuti jsou jedlé. Toto ochutnávání hub v lese se provádí pouze u holubinek, u ostatních druhů hub bychom se mu měli vyvarovat!

Holubinka mandlová

Tato holubinka vyniká svou velmi příjemnou a sladkou chutí. Neroste během velmi suchého léta. Poznáme ji podle suchého klobouku, který je zbarvený dorůžova až hnědava. Můžeme ji najít už ve druhé polovině května. Nachází se pod vysokými stromy, spíše na okrajích lesa, kde je ještě poměrně světlo.

Holubinka namodralá

Tato holubinka se může pochlubit tím, že roste ve větších velikostech. Má velice charakteristické barvy, které jsou zelenavé až modrofialové, někdy téměř do černa. Ideálním poznávacím znamením této houby jsou ale lupeny, které jsou čistě bílé a velice pružné. Sbírat ji můžeme celé léto až do podzimu. Vyskytuje se zejména v listnatých lesích, pod duby a buky.

Holubinka namodralá

Holubinka namodralá: Foto Pixabay

Holubinka olivová

Jedná se o největší druh holubinek, které u nás rostou. Jak už název napovídá, barva jejího klobouku je olivová, někdy s příměsemi fialové barvy. Dobrým poznávacím znamením je zčeření pokožky na okrajích klobouku. Lupeny jsou tmavší barvy – mají žlutou až okrovou barvu. Roste po celé léto, a to i za sucha. Najít ji můžeme v listnatých i jehličnatých lesích.

Holubinka nazelenalá

Poznat tento druh holubinky není nijak těžké. Barva klobouku nese zelenavé tóny, pokožka zde obvykle rozpraskává. Lupeny jsou bílé, stejně jako třeň. Najít ji můžeme od července zejména na okrajích lesa. Jejím velice oblíbeným místem je v travnatějších oblastech, pod starými duby. Roste i za sucha.

Holubinka nazelenalá

Holubinka nazelenalá: Foto Pixabay

Holubinka révová

Klobouček této houby je nápadně rezavě hnědý, lupeny krémové až okrové a třeň bílý či načervenalý. Jedná se o jedlý druh, který poznáme i podle typického zápachu, kteří mnozí přirovnávají ke slanečku. Dužina po čase oxiduje a na řezných stranách hnědne.

Holubinka révová

Holubinka révová: Foto Gordon Zhang, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Russula_xerampelina.jpg

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/holubinky.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!