Rozdvojené kořeny petržele: Tipy, jak tomu předejít

Petržel

Rozdvojené kořeny někdy mohou vytvořit velmi legrační podívanou. Všichni ale víme, že stávat by se to nemělo. Je lepší, když je kořen petržele jen jeden. Někdy je rozdvojení natolik velké, že kořen není možné vůbec použít. A proto se vyplatí přijmout několik opatření, které nám pomohou toto riziko minimalizovat.

Kořeny petržele

Problém spočívá v tom, že na první pohled nepoznáme, že kořen, který se ukrývá pod listovím, je rozdvojený. Ve skutečnosti je totiž nadzemní část velmi bujná a nádherného vzhledu. Ovšem na úkor kořenové části. Rozdvojený kořen je u petržele jedním z nejčastějších problémů a řada zahradníků se proto jejího pěstování raději zřekne. Příčinou přitom nemusí být nemoc, ale chyby v pěstování, počasí a půda.

Petržel

Foto: Pixabay

Nedostatečná zálivka

Petržel je poměrně náročná na zálivku. Nesmí jí být málo, ani moc. Když je jí málo přináší to větší pravděpodobnost, že kořeny budou rozeklané. Navíc s nedostatečnou zálivkou petržel déle dozrává. Zálivka je důležitá zejména v prvních dvou měsících od výsevu. Vzhledem k tomu, že petržel nemůžeme předpěstovat, musíme čekat na ten správný okamžik výsevu. Právě proto, že půda obsahuje nejvyšší vlhkost zejména po zimě, vyplatí se petržel vysadit ihned, jak půda rozmrzne. Půdu s vysetou petrželí můžete přikrýt agrotextilií, abyste jí pomohli zachovat vlhkost v půdě.

Přebytečná zálivka

Když je sucho, můžete petržel zalít. Buďte ale opatrní, protože příliš mnoho vody může taky způsobit rozdvojení kořenů. Když už zaléváte, tak ke kořenům, nikoli přes listy.

Tvrdá půda

Tvrdá půda nesvědčí žádné kořenové zelenině. Ta totiž může způsobit to, že kořeny musí překonávat bariéru v podobě tvrdé zeminy. Hůře pak rostou a navíc se rozdvojují nebo deformují. Před výsadbou je proto třeba půdu uvolnit – rozryjte ji na celou výšku rýče, což je současně délka, do které petržele narůstají. Pomoci můžete také společná výsadba ředkviček a petržele do jednoho řádku. Ředkvičky vyrostou rychleji, a jak se jejich kořen zvětšuje, prokypřují půdu.

Kameny v půdě

Není možné posbírat všechny kameny z půdy, i když se budete snažit sebevíc. Proto se smiřte s tím, že sem tam nějaký kořen z tohoto důvodu může být zdeformován. Pokud je kamenů v půdě příliš, možná bude lepší pěstovat petržel na vyvýšeném záhonu.

Kyselá půda

Také kyselé pH půdy může způsobit problémy. A to nejenom v rozdvojení kořenů. Petržel v kyselé půdě roste velmi špatně, můžete si toho všimnout i na listech. Ideální pH pro pěstování petržele je 6,5 až 7,5.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/rozwidlone-korzenie-pietruszki-jak-zapobiegac/

https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/co-muze-za-vetveni-korenu-mrkve/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!