Rozdíl mezi zeleným a bílým chřestem – naučte se ho správně vybírat i připravovat

Milujete chřest, ale doma připravit si ho netroufáte? Příprava chřestu má opravdu určitá specifika, s našimi radami se jí ale nemusíte bát. Poradíme, jak jej vybrat v obchodě i jaký je rozdíl mezi zeleným a bílým. Tak neváhejte a hurá na nákup. Sezóna chřestu je krátká, jen od poloviny dubna do konce června.

Chřest – pochoutka faraonů

První zmínka o chřestu je stará 3000 let př. n. l. V Egyptě se podával faraonům jako lék na neplodnost. Chřest totiž, kromě toho, že je to lahůdka, je také výjimečně zdravý. Obsahuje velkou spoustu minerálů a vitamínů, má antioxidační účinky a množství dalších příznivých vlivů na organismus. Není divu, že jeho název je chřest lékařský.

Pěstování v Česku

Česko bylo dříve chřestovou velmocí, chřest se pěstoval především v Ivančicích na Moravě a vyvážel se do okolních zemí, zejména do Vídně. Za socialismu byl považován za buržoazní pochoutku a chřestová pole byla zlikvidována. Tradici obnovili až na farmě v Hostíně u Vokovic na Mělnicku. Firma Český chřest dodává tuto zeleninu na farmářské trhy i do velkých obchodů.

Rozdíl mezi zeleným a bílým chřestem – naučte se ho správně vybírat i připravovat Foto: Pixabay

Hlavně čerstvý

Kupovat český chřest se vyplatí, aby byl v co nejlepší kvalitě a neztrácel na chuti, musí se na stůl dostat nejdéle do 48 hodin od sklizně. A jak poznáte čerstvý chřest?

  1. Hlavičky jsou pevné, hodně sevřené.
  2. Konce nejsou příliš oschlé.
  3. Chřest je lesklý.
  4. Při poklepání čerstvé výhonky „zvoní“.
  5. Při tření o sebe nahlas vržou.
  6. Bílý chřest při ohnutí praskne.

Rozdíl mezi zeleným (fialovým) a bílým chřestem

Jedná se o stejnou rostlinu, tedy chřest lékařský lidově zvaný „špargl“. Rozdíl je pouze v pěstování.

Bílý chřest

Pěstuje se bez přístupu světla, zcela zahrnutý zeminou a ještě pod černou plachtou, takže v něm neprobíhá fotosyntéza. Díky tomu je jemnější a křehčí, je s ním však v kuchyni více práce. Musí se totiž oloupat a to opravdu důkladně, slupka je tvrdá a vláknitá. Loupe se od hlavičky směrem dolů, dolní tuhý konec se ořízne. Pokud z něj připravujete polévku, slupky nevyhazujte, ale povařte je na vývar. Bílý chřest se díky své delikátní chuti podává zasyrova v jemných salátech, teplému sluší jen máslo nebo holandská omáčka, případně se doplní světlým masem – rybou či telecím. Kvůli případné nahořklosti se doporučuje do vody na vaření přidat kousek másla a trochu cukru. Bílý chřest vařte celý potopený ve vodě jen pár minut.

Zelený (fialový) chřest

Pěstuje se přirozeně na poli, oproti bílému má více vitamínu C a obsahuje kyselinu listovou. Nemusí se loupat, jen se před vařením odlomí tvrdé konce. Zelený chřest je sladší a má výraznější chuť. Je citlivý na přípravu, nejlépe je ho dělat v páře a nebo vařit svázaný do otýpky nastojato tak, aby hlavičky vykukovaly ven. Vaří se asi 4 minuty a pak se prudce zchladí v míse s vodou a ledem. Zelený chřest můžete ochutit výrazněji, česnekem, chilli… Hodí se na grilování, do asijské kuchyně nebo na zapékání.

Zdroje: https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/zkousime-pestovat-fialovy-chrest-je-dost-vzacny-ale-chutove-dokonaly-rika-farmar-z-hostina.A210526_112032_dobra-chut_ape, http://www.milujichrest.cz/cs/temata/show/druhy-chrestu/18-druhy-chrestu/, https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/zeleny-a-bily-chrest-co-s-nim-poradi-roman-paulus.A140512_135006_dobra-chut_ape

Rozdíl mezi zeleným a bílým chřestem – naučte se ho správně vybírat i připravovat Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)