Rozchodníky: Druhy a péče o tyto krásné květiny

Rozchodníky

Přemýšlíte o nějaké nové krásce na vaši skalku či okrasný záhon? Pak rozhodně stojí za zvážení pořízení rozchodníku. Tato okrasná rostlina pocházející z Evropy, Ameriky i Asie již v našich končinách zdomácněla a těší se velké oblibě. Patří do vcelku obsáhlé čeledi tlusticovitých a většinou se dělí podle charakteru vzrůstu. My se zaměříme na druhy rozchodníků a také nezůstaneme dlužni ani základní zásady pěstování.

Vzpřímeně rostoucí druhy

Jestliže si hodláte pořídit rozchodník rostoucí vzpřímeně, nebojte se vsadit na rozchodník nádherný označovaný jako sedum spectabile. Dosahuje výšky mezi 30 až 50 cm. Do květu přichází v průběhu srpna či září. Typický je růžovými a červenými kvítky. Z kultivarů si lze vybírat třeba nejznámější stardust nebo rosenteller. Výborný je i rozchodník nachový.

Plazivé rozchodníky

 Chcete-li si dopřát kvetoucí krásu poněkud dříve, a to v průběhu července či srpna, můžete volit rozchodník nepravý sedum spurium. Jeho výška činí pouhých 10 cm, nicméně plazí se, takže nejde o žádnou nevýhodu. Květy tohoto rozchodníku jsou červené a bílé. Jestli byste raději rostlinu se zajímavými lístky, zvolte rozchodník kamčatský spurium kamtschaticum. Jeho výška činí standardně 15 až 20 cm.

Základy péče o rozchodníky

V první řadě je zapotřebí vybrat správné stanoviště. To by mělo být vystaveno co možná největšímu množství světla a tepla. Půdní podklad volte písčitý a propustný. Půdu je zapotřebí pravidelně kypřit, hnojit a zalévat. Rozchodníky se hodí jak ke zdem, tak i jako solitéry na skalkách. Množí se prostřednictvím řízků. Na jaře se jednoduše rozdělí. Ze škůdců je nejčastěji likvidují háďátka, nicméně mnohdy přichází i padlí či plísně. typickým příkladem budiž botryotiniová skvrnitost, na niž je třeba dávat velký pozor.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.