Rozchodník vás na podzim potřebuje. Pusťte se do řezu po prvních mrazících

Rozchodník

Rozchodník je poměrně nenáročná rostlina, které se vyskytuje v celé spoustě barevných provedeních a různých tvarech. Základem péče o tuto rostlinu je právě správný řez. Ten se provádí buď v zimě, nebo až na jaře. Proč je tak důležitý? Pomáhá zachovat krásný tvar a také tím předcházíme nemocem. Rozchodník si zachovává více energii na vývoj kořenového systému a na jaře se nám odvděčí bujným růstem.

Rozchodník a podzimní řez

Přesný termín není možné určit, protože je to závislé na počasí. Ideální je počkat až po prvním mrazu, což bývá na konci podzimu nebo začátkem zimy. Na první mrazíky čekáme z toho důvodu, že zahubí zbývající květy a rostlina přechází do zimního klidu. Pokud bychom provedli řez ještě v okamžiku, kdy rostlina nepřešla do dormance, vyvolali bychom tím nový růst – a tím by došlo k poškození rostliny a snížení její odolnosti.

Rozchodník
Foto: Unsplash

Jednoduchá práce

Vše, co k řezu rozchodníku potřebujete, je správné načasování a ostré nůžky. Stonky zkraťte na výšku 5 až 7,5 cm nad zemí. Abyste zabránili chorobám nebo škůdcům, odstraňte a zlikvidujte ostříhané stonky a listy. Po řezu je dobré přidat na rozchodník asi pěticentimetrovou vrstvu mulče, jako je kompost nebo dobře vyzrálý hnůj. Ten může ochránit kořeny před náhlými výkyvy teplot.

Rozchodník ze semínek i sazenic

Pokud ještě nemáte rozchodník a chcete si ho pořídit, máte k tomu několik možností:

  • Semínka, která vysadíte na jaře. Potrvá trochu déle, než získáte vzrostlou rostlinu.
  • Sazenice, které si můžete pořídit v zahradnickém centru. Rostou poměrně rychle a ideální je pro ně dobře propustná půda s polostínem.
  • Rozdělení je nejrychlejší a nejjednodušší možností, jak získat novou rostlinku. Můžete poprosit někoho, kdo rozchodník už pěstuje. To pak stačí jemně odrýt kousek rostliny i s kořeny a vysadit na novém místě.

Podmínky pro pěstování

Rozchodník vyžaduje dobře propustnou půdu – zatímco je schopen odpustit vám případné krátké období sucha, k přemokření není tak tolerantní. Jednotlivé rostliny vysaďte asi 30 cm od sebe, protože se rychle šíří jak do výšky, tak také do dálky. Časem celou oblast pěkně vyplní. V létě je dobré je zalévat, když je sucho, a pravidelně vytrhávat plevel. Můžete přidat mulč, který v létě pomáhá zachovat vlhkost v půdě a kontroluje růst plevele, a v zimě chrání rostlinu před teplotními výkyvy.

Rozchodníky jsou pochoutkou pro slimáky

Slimáci sice preferují jinou stravu, pokud ale nemají nic lepšího, rádi se pustí i do rozchodníku. V takovém případě je můžete ručně odstraňovat, nebo na ně nastražte pasti. Například tu s pivem: v blízkosti rozchodníku umístěte mělkou nádobu naplněnou pivem. Slimáci vklouznou dovnitř, ale už se nedostanu ven.

Zdroje info:

https://thehomespunhydrangea.com/grow-sedum-fall-blooming-fave/

https://www.homesandgardens.com/gardens/when-to-cut-back-sedum-for-winter

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!