Routa vonná se představuje
Odedávna ji lidé vyhledávali kvůli vůni a používali k provonění domu nebo léčení chorob. Jedná se o Routu vonnou, která lahodí nejen našemu nosu, ale i oku. Navíc má léčivé účinky, s těmi však musí opatrně nakládat, protože jsou silné.
Přírodní repelent i okrasný keř
Routa vonná je stálozelená rostlina, takový polokeřík pocházející z jižní Evropy. Pro své vlastnosti je však pěstována i v severnějších polohách. Hodí se do bylinkové zahrádky, použít se však dá i jako nízký živý plot podél cestiček nebo záhonů. Využitelné jsou její listy, žluté květy i černá semena. Kvetoucí nať se sbírá na usušení během května a června. Sběr se provádí v rukavicích, protože čerstvá rostli může způsobit podráždění pokožky. Bez jakéhokoliv omezení můžeme Routu vonnou používat jako přírodní osvěžovač vzduchu. Krásně totiž voní a dokáže potlačovat různé pachy. Může také sloužit jako přírodní repelent.
Routa vonná a její účinky
Routa zpevňuje cévy a brání praskání vlásečnic. Nať Routy vonné zvyšuje přívod krve k hladkému svalstvu, tím pádem povzbuzuje a optimalizuje trávení. Tlumí také křeče, především hladkého svalstva. Dovede tišit bolesti hlavy nebo bušení srdce. Je třeba si ale dávat pozor na dávkování! Ve vyšších dávkách je Routa jedovatá a dochází k závratím u člověka. Proto ji používejte v přiměřených dávkách po konzultaci s lékařem. Těhotným ženám se nedoporučuje vůbec.
Routa vonná a pěstování
Routa má ráda slunná místa, ale snese i polostín. Vyžaduje dobře propustnou a zásaditou půdu. V jarních měsících ji můžete vysévat, sazeničky se však dají vysazovat i během léta v rozestupech kolem 45 cm. Na konci léta je také možné množení stonkový mi řízky. Routa je sice mrazuvzdorná, ale v případě holomrazů bude potřebovat přikrývku například ze slámy nebo chvojí. Jelikož se jedná o stálezelenou rostlinu, je potřeba ji zalévat i během zimy. Co se týká Routy vonné a prodeje, seženete ji jak v zahradnictvích, tak na e – shopech.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.