Rostliny mohou růst i v písku. Avšak ne všechny
Písek sám o sobě příliš živin neobsahuje. Přesto jej občas při výsadbě používáme, protože zlepšuje strukturu těžké půdy a dokáže zvýšit její propustnost. Většina rostlin by pouze na písku nepřežila, avšak existují i takové, které v něm úspěšně rostou. Vzpomeňte si například na kaktusy – právě ony jsou nejčastějšími rostlinami, které si představíme, když se řekne poušť. Pravdou ale je, že pěstovat rostliny pouze v písku může být problematičtější.
Voda a živiny
Písek není schopen udržovat vlhkost ani živiny. Proto rostliny, které na něm rostou, budou potřebovat velice rozsáhlý kořenový systém, aby dobře rostly. Avšak také rostliny, které nejsou k růstu na písku uzpůsobeny, zde mohou růst. Budou ale vyžadovat mnohem větší pozornost, než kdybychom je vysadili do půdy. A to je pro většinu z nás nepřijatelné. Na rozdíl od jílovité nebo hlinité půdy nemusí písek obsahovat tolik živin.
Chudý písek
Nedostatek živin a vody dělá z písku velice chudobnou směs, ve které by mohlo něco růst. Existují ale rostliny, které jsou pro růst v písku uzpůsobeny. Je jich ale poměrně málo. Písek neposkytuje minerály ani živiny. Důvodem je to, že písek se skládá z větších, okem viditelných částic. Pokud bychom chtěli stejné částice najít v půdě, nepodařilo by se nám to. Písek je ale snadno zpracovatelný, proto jej přidáváme do klasické půdy.
Foto: Pixabay
Smíchání s organickou hmotou
Abychom mohli pěstovat rostliny v písku a využít tak jeho vlastností, bude zapotřebí zavést určitá opatření. Tím nejjednodušším se jeví smíchat písek s organickou hmotou, jako je kompost, vyzrálý hnůj, kokosové vlákno, listí či dřevěný popel. Díky tomu získáme hmotu, která je bohatší na živiny. Avšak během rozkladu listů mají mikroorganismy přístup k dusíku – a pro rostliny se stává nedostupný. Za tímto účelem je třeba přidávat malé množství organické hmoty najednou.
Přidání hnojiva
Vzhledem k nedostatku živin je třeba rostlinám pěstovaným v písku potřebné hnojivo. Nejlepší typ hnojiva je směs, která obsahuje stejné množství dusíku, fosforu i draslíku, ideálně v granulované formě. Umístěte toto hnojivo co nejvíce k povrchu písku, aby docházelo k co nejnižším ztrátám při erozi. Poté, co se rostlina usadí, můžete přejít na listovou aplikaci hnojiva. To může výrazně snížit ztráty erozí.
Horní vrstva mulče
Dalším řešením, jak pěstovat na písku je použít vrstvu mulče. Výhody mulčování jsou prosté: mulč dodává půdě živiny, snižuje odpařování vody, zadržuje teplo, kontroluje růst plevelu, hubí škůdce a kontroluje také erozi.
Zdroj:
https://www.mujdum.cz/rubriky/zahrada/vybirame-rostliny-do-piscite-zahrady_1443.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!