Rostliny cítí lidské emoce. Křičí, bublají, komunikují spolu
Žijí s námi a jsou to živé organismy, i když nemluví ani se nehýbou. A jak se ukázalo, mohou prý také cítit. Podle vědců prý některé rostliny umí vycítit lidské emoce. Dokonce prý mohou odhalit náš záměr. Americký vědec Cleve Baxter ve své studii Primary Perception: Biocommunication with plants, living foods, and human cells tvrdí, že když se k lesu blížíme se sekerou a pilou v ruce, rostliny vědí, na co se chystáme. Provedl naprosto jedinečný experiment a výsledky jsou velice zajímavé.
Pokusy na draceně
Dracena je rostlina, která toho vydrží hodně. Možná proto ji měl vědec v kanceláři. A právě na ní se rozhodl experimentovat. Přiložil k jejím listům polygrafické elektrody, aby zjistil, jak rostlina reaguje. A rostlinu zalil. Listy na to skutečně zareagovaly. A šel ještě dál. Rozhodl se, že zkusí rostlině ublížit. Namočil jeden z jejích listů do horké kávy. Na to rostlina nereagovala. Pak vytáhl krabičku sirek a jednu zapálil. A přístroj zaznamenal razantní reakci! Rostlina se uklidnila až v okamžiku, kdy krabičku sirek zase schoval.
Foto: Pixabay
Dracena jako domácí mazlíček
Vzhledem k výsledkům, ke kterým vědec Baxter dospěl, se spousta domácností začala chovat k dracenám jako k domácím mazlíčkům. Začaly si s nimi povídat, zpívat jim a starat se o jejich blaho. Vědecká společnost ale byla k výsledkům Baxterova pátrání spíše skeptická. Výsledky studie se jí nezdály příliš přesvědčivé.
Rostliny křičí
Vědci na univerzitě v Bonnu dále zjistili, že pokud jsou rostliny vystaveny bolesti křičí. Lidé to sice pouhým uchem neslyší, laserový mikrofon, kteří vědci použili, ale ano. Když řežeme stonek nebo listy, uvolňuje rostlina plynný etylen po celém svém povrchu. Molekuly etylenu pak mohli vědci s pomocí speciálních kalibrovaných laserů rozvibrovat. Mikrofony pak zaznamenaly výsledek vibrujících molekul. Čím větší je stres rostliny, tím hlasitější signál byl zaznamenán. Naopak zdravé a šťastné rostliny vydávají bublavý zvuk.
Stromy spolu komunikují
Suzanne Simard, lesní ekoložka z University of British Columbia, si všimla zářivě bílých a žlutých plísňových vláken v lesní půdě. Stromy si pomocí těchto vláken předávaly živiny, podle toho, který strom to nejvíce potřeboval. Například velké stromy takto pomáhaly stromům malým, které by bez této pomoci nezvládly vyrůst.
Zdroje info:
https://lilianausvat.wordpress.com/2013/11/18/kirilian-photography-trees-perception-of-human-intention-biocommunication-aura/
https://www.ireceptar.cz/zahrada/dracena-emoce-pece-20210511.html
Light After Life: Experiments and Ideas on After-Death Changes (1998, NY, Backbone Publishing Co.)
Cleve Backster, Primary Perception: Biocommunication with plants, living foods, and human cells (2003) White Rose Millennium Press,
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!