Rostlinolékařství – pojem, jehož význam jsme již většinou zapomněli

Bylinky na Valentýna

Rostliny nám dovolují dýchat a jsou hlavním zdrojem naší potravy – to je neodmyslitelný fakt. Jejich ochrana proto patří k nejdůležitějším tématům dneška. A právě proto je tu rostlinolékařství. Podle zprávy OSN přichází svět každoročně kvůli škůdcům a chorobám rostlin téměř o 40 % potravinářské produkce a to je opravdu velké číslo. A není divu, že se lidé od začátku snaží proti této pohromě bojovat.

Dlouhá historie rostlinolékařství

Rostlinolékařské zásahy a postupy se objevují stejně dlouho, jako existuje samotné zemědělství, tedy od neolitu. Ovšem zpočátku šlo jen o různé neumělé pokusy. Jako vědní disciplína se však rostlinolékařství ustanovilo až ve druhé polovině 19. století. Velmi dlouho však šlo pouze o okrajovou záležitost. Jeho význam vzrostl v průběhu 20. století, společně s intenzifikací zemědělství.

Pacientem lékaře je člověk, pacientem veterináře je zvíře, pacientem rostlinolékaře je rostlina – ano, tak jednoduché to je. I rostliny totiž potřebují podat onu pověstnou pomocnou ruku.

Tomatoe

Foto: Pixabay

Co vlastně dělá rostlinolékař

Budete se divit, ale paleta jeho zaměření je opravdu široká. Tak například se zabývá ochranou kulturních rostlin. Zjišťují například nejvýznamnější škůdce, choroby a plevele a užívají nejrůznější postupy v ochraně rostlin. Jejich portfolio je široké. Uplatňují se jak ty nejstarší čistě mechanické, tak i stále bezpečnějším a specificky působící chemické látky, které v posledních desetiletích doplňují šetrnější postupy v současnosti velmi populární integrované ochrany.

A pokud máte nějakého rostlinolékaře v okolí, může vám poskytnou i užitečné rady a recepty na to, jak si vyrobit vlastní ochranné přípravky na přírodní bázi či jak chránit rostliny výsadbou jiných druhů. Dnes jde koneckonců o téma velmi populární.

Zdroj: http://www.rostlinolekari.cz/casopis, Výstava Lékaři rostlin představí práci rostlinolékařů | Protext – PR služby ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)