Rostlinné výluhy jako hnojivo
Hnojivo je důležité proto, aby dodalo sílu nově vznikajícím plodům na vaší zahradě. Není divu, že v zahradnických centrem můžete najít tolik druhů hnojiva, že je poměrně složité vybrat to nejlepší. Na druhou stranu můžete k obohacení půdy použít také kompost či chlévský hnůj, nicméně jejich působení není okamžité. To tekutá hnojiva, která si můžete připravit zdarma, jsou rostlinami přijímána rychle. Navíc je to ekologická volba.
Proč používat rostlinné výluhy
Dva důvody už jsme uvedli výše: nic nás to nestojí a jsou ekologická. Rostlinné výluhy ale navíc ještě zvyšují obranyschopnost proti nejrůznějším chorobám. Kromě klasického dusíku, fosforu a draslíku poskytují navíc ještě zinek a železo. Navíc tím, jaké rostliny do výluhu použijete, můžete ovlivnit i složení svého tekutého hnojiva. Můžete tak získat například hnojivo s vysokým obsahem dusíku, které je vhodné pro podporu růstu, nebo hnojivo, které podporuje obranyschopnost rostlin před škůdci a nemocemi.
Heřmánek: Zdroj obrázku Pixabay.com
Jak si připravit rostlinné výluhy?
Příprava je velice jednoduchá. Vybrané rostliny vložte do nekovové nádoby (kovová by zkorodovala). Předtím je můžete ještě nasekat na drobno, zkrátíte tím totiž proces kvašení a hnojivo tak bude dříve hotové. Vybranou nádobu naplňte ze tří čtvrtin těmito rostlinami a zalijte vodou až po okraj. Pak už následuje proces kvašení. Ten trvá dva až čtyři týdny, ale můžete jej urychlit tak, že výluh každý den promícháte. Jakmile má výluh tmavou barvu a netvoří se na něm pěna, je hotový. Část rostlin se rozpustí a zbytek klesne ke dnu.
Kde nechat nádobu s připravujícím se výluhem?
Nenechávejte rostlinný výluh stát na přímém slunci. Teplo je důležité pro kvašení, takže neumísťujte ani do sklepa nebo jiných chladných místností. Vzhledem k tomu, že kvašení je provázeno nepříjemným zápachem, je vhodné nádobu umístit někam, kde to nikomu vadit nebude. Zápach je možné zmírnit nehašeným vápnem – takové hnojivo ale pak nepoužíváme na vápnostřezné druhy rostlin.
Použití rostlinného výluhu
Rostlinný výluh je poměrně koncentrovanou kapalinou, kterou musíme před použitím zředit. U mladých sazenic, které musíme přihnojovat častěji volíme poměr dva díly hnojiva na osmnáct dílů vody. Rostliny, které hnojíme jednou měsíčně, mohou mít silnější roztok, připravený z jednoho dílu hnojiva a devíti dílů vody. Pro pravidelné týdenní přihnojování zřeďte výluh v poměru 1:50.
Jaké rostliny do výluhu použít?
Rostlinný výluh z kopřivy dvoudomé můžete použít jako hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Hodí se zejména v období růstu rostlin. Pro lilkovitou zeleninu (jako je například lilek či brambory) se skvěle hodí výluh z kostivalu. Dále pak můžete použít i listy jiné zeleniny, které už nepotřebujete – například listy z kapusty, červené řepy a rajčat. Použít lze ale jakýkoli plevel, který dosud nemá semena.
Kopřivy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!