Rostlinné insekticidy: Které to jsou?
V dnešní době, kdy používáme spíše chemické postřiky, se tak trochu zapomíná na biologické insekticidy, které využívali naši předkové. Rostlinné insekticidy mají na hubení škůdců stejný účinek a extrakce látek z rostlin je natolik jednoduchá, že ji můžeme vyzkoušet i doma. A které rostliny mají tyto účinné látky?
Aksamitníky
Aksamitníky někteří lidé nemají moc rádi, a to kvůli typickému zápachu. Jejich zápach nesnáší ani některé druhy hmyzu. Proto, abychom získali extrakt, sbíráme celé rostliny i včetně kořenů. Rostlinu omyje, osušíme a dáme na nějaké tmavé a teplé místo. Rostlinu po usušení rozdrtíme a asi z 200g vyrobíme extrakt, který zalijeme 50% alkoholem. Louhování by pak mělo trvat alespoň dva dny. Po louhování přefiltrujeme a přidáme tekuté mýdlo. Takovýto extrakt se dá použít na preventivní postřiky proti škůdcům i k ošetření napadených rostlin. Největší účinky má proti mandelinkám, sviluškám, molicím nebo mšicím.
Routa vonná
Dalším rostlinným insekticidem je routa, původem z jihovýchodní Evropy. U nás se jí daří především na slunných místech a pro výrobu extraktu sbíráme vrcholky větviček v době květu. Při sběru raději používáme rukavice, jelikož šťáva z listů routy může poleptat pokožku. Nasbírané části rostliny usušíme jako v předchozím případě. Sušené části rostlin smícháme s vodou, tekutým mýdlem a necháme po dobu 6 hodin macerovat. Opět přefiltrujeme a zředíme podle potřeby. Postřik účinkuje na běláska zeleného, na larvy mandelinky bramborové nebo třeba na můry zelené.
Vratič obecný
Vratiče obecného určitě všichni dobře znáte, je to silně aromatická bylina, která dorůstá výšky až 1,5 metru. Rostlina je zakončena drobnými zlatožlutými úbory. Extrakt z vratiče se mimo jiné používá při revmatismus, hojení ran nebo v homeopatii. Sbírá se asi 30 cm dlouhá nadzemní část rostliny, ale jen tehdy když je rostlina v plném květu. Postřik z tohoto extraktu působí na savé i žravé škůdce.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.