Rohoještěr opravdu existuje – vědci prokázali jeho existenci po více než 100 letech

Harpesaurus

Rohoještěr sumaterský (Harpesaurus beccarii Doria, 1888) připomíná nestvůru z dávných dob, ale ještě donedávna se myslelo, že se s ním tváří v tvář už potkat nemůžeme. Poslední zmínka o něm totiž pochází z roku 1891, kdy už těchto podivných stvoření zbývala na světě jen hrstka, a později byl považován za vyhynulý druh.

Před dvěma lety byl ovšem opět objeven při pozorování ptáků v lesích na ostrově Sumatra v Indonésii. Jedná se o jediné známé místo, kde se v minulosti vyskytoval, a byl tak ihned zařazen na seznam ohrožených druhů. Jde o opravu zajímavé zvířátko, se kterým by se měli seznámit opravdu všichni milovníci přírody.

Foto: Armando Baliani / Creative Commons / CC0

Co je na rohoještěrovi zvláštního?

Na první pohled je naprosto zřejmé, čím se tento plaz odlišuje od svých soukmenovců. Na nose má totiž zvláštní výrůstek, který připomíná roh. Proto se mu anglicky přezdívá „nose-horned dragon lizard“, neboli česky „noso-rohý dračí ještěr“. Vědcům se do dnešních dní nepodařilo přesně určit, zda mu tento útvar pomáhá při lovu či jiných aktivitách, můžeme si tak pouze domýšlet, co tím Matka příroda zamýšlela. To však koneckonců není poprvé, co si vědci nad něčím podobným lámou hlavu.

Foto: compiled by rbrausse with Quantum GIS / Creative Commons / CC0

O překvapení není u rohoještěra nouze

Mimo na první pohled zřetelný nos má tento tvor i jiné poznávací znamení, dokáže totiž měnit barvy stejně tak, jako to dělá chameleon. Toto při svém pozorování zjistil indonéský biolog Putra, který rohoještěra znovuobjevil v roce 2018. Přímo před jeho očima se plaz zabarvil ze zelené barvy dohněda, aby se tak skryl před případným predátorem. Právě díky tomu se mu nejspíše podařilo skrývat v sumaterských lesích více než sto let.

Náhledové foto:

Foto: Armando Baliani / Creative Commons / CC0

Zdroj: https://docs.google.com/viewer?url=https%3A%2F%2Fwww.zooplzen.cz%2FFiles%2Fzoo2%2FVZ_zooplzen_20202.pdf, https://www.biolib.cz/cz/taxon/id59085/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)