Řízkování muškátů
Řízkování muškátů je vcelku frekventovanou činností, která se k pěstování těchto krásných květin váže. Pokud se i vy zabýváte pěstováním muškátů, pak jistě víte, že představuje pro pelargonie řízkování množení a že se takto dají získat nádherné sazenice, kterých pak budete moci využít na oknech anebo v jiných místech v exteriéru. K řízkování je třeba si vybrat kvalitní vzrostlou a nikoli přestárlou rostlinu. Květenství musí být bez vady. Nařízkovaný muškát tak musí být kvalitní kopií mateřské rostliny. Genetická informace bude totožná, takže by vše mělo vyjít na jedničku.
Kdy je vhodné množení muškátů?
Matečné rostliny, z nichž budeme množit, je zapotřebí zapustit v období okolo poloviny května. Učinit byste tak měli do volné země na záhony, které budou dostatečně zásobeny sluníčkem. Klidně ale můžete použít i větší pěstební nádobu, v níž bude větší množství zeminy, než tomu bylo v té původní. V intervalu dvou týdnů je zapotřebí rostlinu přihnojit roztokem kombinovaného typu hnojiva určeného speciálně na muškáty či na rostliny, které se pěstují na balkonech.
Úprava řízků muškátů
Upravení samotných řízků nemusí probíhat klasickým šikmým seříznutím a není ani nutné, aby byl řez dokonale hladký. Odstraňovat nebudete muset ani spodní lístky, což mnozí pěstitelé považují za jakousi samozřejmost. Řízky se ujmou zejména v případě, že bude na rostlině dostatečné množství listů. S vyšším počtem pochopitelně roste i pravděpodobnost kvalitního rozmnožení pelargonie. Výhony muškátů bohatě postačí pouze polámat a pak následně bez dalších úprav dát do připraveného substrátu.
Nařízkované muškáty putují do nádob
Již nařízkované muškáty je třeba dát do květináčů či truhlíků. Klasiku představují i záhony na množení, popřípadě skleníky a pařeniště. Využijte i speciálních substrátů, které jsou za účelem množení pelargonií určeny. Optimální je ještě nechat řízky v chladné místnosti zavadnout po dobu několika minut.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.