Říjen na zahradě: Už máte vše splněno?
Říjen i podzim už je plném proudu. S tím souvisí i příprava vaší zahrady na zimu. Na co by se tedy nemělo určitě zapomenout, abyste neměli pak na jaře práci navíc? V následujících řádcích se dozvíte pár základních rad, jak záhony připravit na zimu, které plody sklidit, jaké nechat nebo co je možné nově vysadit ještě na podzim.
Podzimní předpovědi
Ještě než přejdeme ke všem zásadám a radám, co se zahradou na podzim, hodí se připomenout pár lidových mouder, která měla vždycky něco do sebe a často dokážou o počasí lecos napovědět. Například se říká, že čím déle zůstávají vlaštovky, tím déle budou také krásné a jasné dny. Proto pozorujte, jestli už se vlaštovky vydaly do teplých krajin nebo ještě setrvávají. Nebo naopak pokud už v říjnu začíná mrznout, můžeme čekat teplejší únor a pokud stromy shodí během října listí, bude mokrá zima. Jak se bude a nebude říjen dál vyvíjet, všichni uvidíme, tak či tak se zahrada na zimu připravit musí.
Příprava záhonů na zimu
A nyní konkrétně k přípravě na zimu. Říjen je poslední měsícem sklizně plodů a zároveň příprava na další sezónu. A to neplatí jen v případě zahrady, ale také pracovního zahradního náčiní, truhlíků a květináčů. Na druhou stranu je toto období vhodné pro vysazování ovocných stromů, okrasných keřů, živých plotů nebo jarních cibulovin a některých trvalek. Při vysazování nezapomeňte na dostatek zálivky a živin. Příprava záhonů a rostlin na zimu je snadná. Tam, kde byly letničky, záhon vyčistěte. Trvalky jen ostříhejte a citlivější rostliny klidně přikryjte chvojím či zeminou. Nevhodné jsou proti mrazu plastové fólie. Tyto fólie jsou totiž neprodyšné a rostlinky se v nich mohou ve slunečných dnech zapařit. Naopak netkané textilie už vhodné jsou. Záhony, které už nebudete letos potřebovat, zryjte. Ty záhony, na nichž budete chtít další sezónu zasít brambory a košťáloviny, pohnojte nejlépe chlévským hnojivem, draslíkem a fosforem. Hnojit se dá také popelem, ale jen tím ze dřeva. Pokud je to možné, vyvarujte se hnojiva s dusíkem, mohlo by se totiž do jara snadno odplavit.
Sklizeň plodů a nová výsadba
Jestliže stále čekáte, až dozrají všechny plody na záhonech, čekat přestaňte. Mírné mrazíky snese třeba celer nebo pekingské zelí, s touto zeleninou klidně můžete počkat, ale okurky, rajčata a papriky určitě ne, takže veškeré plody skliďte. Postupně samozřejmě dojde i na hrušky, jablka a ořechy. Na ty se však vyplatí počkat do doby, než začnou samy padat ze stromů. Některé odrůdy jsou přece jen pozdní. Češeme odspoda koruny směrem nahoru, z vnějšku dovnitř. Tímto způsobem se česání provádí proto, aby případné padající plody neotloukali ty ostatní. Jablka pak ukládejte do čistých lísek nebo přepravek a to stopkou dolů. S podzimem se sice pojí převážně jen sklizeň, ale jak už jsme zmínili i v předešlém odstavci, některá semínka můžete zasít i teď. Třeba mrkev nebo jiná kořenová zelenina vydrží přes zimu zcela bez problémů a na jaře krásně vyraší. Než nastanou první mrazíky, vysaďte si klidně i tulipány či česnek. Po prvních mrazících zase naopak vyjměte dosnu, jiřiny nebo později kvetoucí mečíky a jejich hlízy nechejte oschnout. Následně zabalte do papíru a uskladněte do sklepa, ve kterém však nebude mrznout.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.