Rhodiola na skalce
Rhodiola, neboli rozchodnice pochází až z Altaje a jedná se o zajímavou oranžovočerveně kvetoucí rostlinu. Výška rhodioly činí zhruba 0,5 metru a charakteristická je hlavně dužnatými silnými listy. Sazenice bez problémů seženete ve většině zahrádkářství. Musí zde ovšem mít exotický sortiment rostlin. Rozchodnici si lze bez problémů zasadit na skalce, jelikož kamenité prostředí pro ni není nijak cizí a dokáže v něm klidně růst. Buďme tedy konkrétnější a podívejme se na některé zásady pěstování rhodioly podrobněji.
Tradiční půdní charakter
Podobně jako drtivá většina rostlin si i rozchodnice rosea zaslouží ten správný půdní podklad, v němž bude růst dle vašich představ. Výbornou volbou je především propustná zemina. Jak již bylo řečeno, může být velmi bohatá na kamenivo. Co se týká samotného pH prostředí, vhodná je půda slabě zásaditá. Růst ale může klidně i v neutrálním nebo slabě kyselém prostředí.V každé případě se nejedná o rostlinu, která by byla nějakým způsobem silně náchylná na místo, kde roste, a také na půdní složení.
Miluje sluníčko
Dostatečné množství slunečního záření by mělo být pro rhodiolu samozřejmostí. Dbát byste proto měli na její umístění na záhonku či skalce. Do stinných stanovišť ji rozhodně nedávejte, jelikož se jinak se zlou potážete. Výbornou volbou jsou pro rhodiolu také velké nádoby, případně kamenná koryta. Musí mít ovšem zajištěný dokonalý odtok přebytečné vody, kterou rostlina příliš nemusí.
Tinktura z rhodioly
Rozchodnice umí nejen vytvořit opravdu krásné prostředí kdekoli, kde roste. Výborné jsou i její účinky. Typicky lze jmenovat například tinkturu. Vyrobit ji lze poměrně jednoduše. Postačí vám k tomu zhruba 60 gramů prášku ze sušeného kořene rhodioly a alkohol, třeba v 42% složení. 10 dní necháme takovouto směs luhovat a získáme vynikající tinkturu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.