Řezání barborek: Význam lidové tradice a co dělat, aby vám barborka vykvetla na Vánoce

barborka

Tradice, kterou řada z nás dodržuje dodnes. Víte, které větvičky řezat? Prozradíme vám i to, co dělat, aby vám nařezané větvičky vykvetly na Vánoce.

Lidová tradice, která má hned několik významů. Jedno je jisté, na řezání větviček je třeba se vypravit 4. prosince. Dle tradice ženy v bílém a s pomoučeným obličejem obcházely v tento den domácnosti a hodným dětem dávaly dárky, zatímco neposlušné šlehaly metlou. Časem tento zvyk převzali Mikuláš spolu s čertem a andělem. Svátek Barbory se tak zjednodušil na řezání větviček, které měly děvčatům ukázat, zda se brzy provdají.

Legendy vztahující se ke svátku sv. Barbory

Známým zvykem bývalo řezání barborky pro její předpokládanou čarovnou moc, tj. který den od uříznutí nám větvička vykvete, takový měsíc bude pro nás v následujícím roce šťastný. Barborky se údajně daly použít k odhalování čarodějnic. Stačilo prý při jitřní mši ohnout rozkvetlý proutek do tvaru kruhu. Kdo se skrz něj podíval, našel čarodějnice stát obrácené zády k oltáři.

Někde zase děvčata trhala více větviček barborky a pojmenovala je po vícero chlapcích. Majitel té, kde vykvetl nejdříve květ, se tak měl stát jejím budoucím ženichem. Některé dívky si dávaly větvičku za pas, když šly na půlnoční mši. Pokud ji nějakých chlapec před kostelem vzal a dal si ji za klobouk, vyznal tímto dívce svou lásku.

Které větvičky řezat na svátek Barbory

Pravými barborkami jsou třešňové větvičky, ale snadno také rozkvétá zlatice, broskvoň, slivoň či jasmín. Pokud se rozhodnete pro zlatý déšť, tak vám prozradí, jak na tom napřesrok budete s penězi. Pokud vyraší zelený list, znamená to dost námahy na udržení standardu, na který je dotyčná osoba zvyklá. Pakliže se objeví zlatá kvítka, značí to bohatství a dostatek peněz. A co když zůstane větvička suchá? Je symbolem, že nás čeká hubený rok.

Každopádně až se vypravíte na řezání větviček, tak postupujte opatrně, abyste nepoškodili strom, který by měl být starý alespoň 10 let. Je třeba řezat takové větvičky, které mají nejvíce pupenů.

větvička

Foto: Pixabay

Co dělat, aby větvičky vykvetly na Vánoce

Uříznuté větvičky by měly přejít mrazem, jenž uvolňuje blokační látky v květních pupenech. Je tak vhodné po uříznutí je dát na 2 dny do chladničky nebo mrazničky. Poté je třeba větvičky co nejšikměji seříznout. Na chvíli ponořit do cca 60 °C teplé vody. Pak celé proutky zcela ponořte ve vaně s teplotou vody 40 °C a nechte je tam minimálně 6 hodin. Do vázy dejte vlažnou vodu a čajovou lžičku cukru. Vázu je dobré mít na světlém místě. Vodu pravidelně obměňujte, a to alespoň 3x týdně a vždy lehce seřízněte konec větviček.

Zdroj: ceskykutil.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay