Rez na rostlinách: tipy pro její léčbu a odstranění

Rez

Rez na rostlinách vypadá podobně, jako rez na kovech: jedná se o oranžové skvrny a výčnělky. Ty na rostlinách jsou patrné na listech. Řada lidí ji považuje pouze za estetickou vadu, nicméně se jedná o houbové onemocnění, které může způsobit ztrátu vitality napadené rostliny a časem dokonce také její úhyn. Z listů se rez šíří do dalších částí rostlin, proto je třeba zakročit co nejdříve.

Proč rez vzniká?

Rez se pouští zejména do rostlin, které jsou nějakým způsobem oslabené. Může to být způsobeno například chudou půdou, nebo dlouhotrvajícími mrazy apod. Je to parazitické onemocnění, které vzniká v případě vlhkosti a teploty od 20 °C. Pokud jsou stromy příliš husté, vzniká i další podmínka, která vytvoření této choroby nahrává: nedostatečná cirkulace vzduchu. V příliš deštivém či mlhavém počasí je tedy potřeba zpozornět. Houby se přenáší větrem nebo je do své zahrady můžete dostat novými sazenicemi. Rez může vzniknout brzy na jaře, k čemuž potřebuje pouze jednoho hostitele. Jiný druh rzi potřebuj více hostitelů a vzniká spíše v létě.

Rez hrušňová

Foto: Pixabay

Jak se rez šíří?

Jakmile se spory rzi dostanou na rostlinu, začnou vytvářet síť mycelia. Ta je pouhým okem neviditelná. Prvním znakem, který je patrný, jsou právě oranžovohnědé skvrny na listech. Poté se na spodní straně listů na místě skvrn vytvoří oranžové konvexní body – spory hub, které se následně zbarvují do hnědé až černé barvy. Toto onemocnění způsobuje slábnutí hostitele. Napadené listy opadávají, růst rostliny je pomalejší. K produkci květů nemá rostlina dostatek síly.

Které rostliny jsou nejohroženější?

Na rez jsou náchylné rostliny v zahradě i ty, které pěstujeme v květináčích. Mezi ty, které jsou napadeny nejčastěji, patří zejména ty rostliny, kde houba potřebuje dva hostitele. Nejvíce napadeny bývají hrušně, jalovec, které napadá rez hrušňová. Tyto dvě rostliny byste tedy neměli vysazovat vedle sebe. Často je napaden také rybíz, dřišťál a obiloviny, karafiáty a sibiřský pryšec, zimostrázy, růže, muškáty, sléz a kosatce.

Jak se zbavit rzi?

Jakmile rez zaútočí, není na co čekat. Zakročte co nejdříve. Prvním krokem bývá obvykle odstranění infikovaných listů (případně dalších částí rostlin) a jejich spálení. Rozhodně je nedávejte do kompostu. Spory hub mohou přezimovat v půdě, takže odstranění infikovaných částí je obzvláště důležité. Nyní můžete použít postřik – využít se dá celá řada komerčních přípravků (fungicidů), které mohou působit jako léčba i prevence. Doma si můžete připravit vlastní postřiky, například na bázi česneku, pelyňku (400 g čerstvého pelyňku na 10 l vody, nechat odstát 12 hodin), přesličky (200 g čerstvé přesličky na 10 l vody, povařit 30 minut) nebo grapefruitu.

Jak zabránit rzi?

Zdravé rostliny jsou odolnější vůči chorobám, včetně rzi, takže základním krokem prevence je udržovat je v co nejlepším stavu. Pravidelně odstraňujte spadané listy, nepěstujte vegetaci příliš hustou a neudržujte přílišné vlhko v zahradě.

Zdroj: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/514-9-rez-esteticka-vada-okrasnych-rostlin.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!