Řez meruněk po sklizni
Jak a kdy správně prořezávat meruňkové stromy? Přesně tato otázka tíží velké množství lidí. Letní řez meruněk není ničím výjimečným, co by se mělo konat pouze jednou za mnoho let. Rozhodně se vyplatí jej řešit, jelikož jen tak se dočkáte kvalitní úrody, jež bude stá za to. Optimální dobou je moment těsně po sklizni plodů, nicméně když zapomenete, nemusíte zoufat, použít můžete vysoce efektivní Šittův řez mající také svá specifika. My se pokusíme soustředit na tuto problematiku mnohem podrobněji v následujících řádcích.
Krátké výhony dávají největší plody
O faktu, že nejlepší plody přinášejí krátké výhony, není třeba nějak výrazně diskutovat. V průběhu vegetačního období je zapotřebí precizně odstranit letorosty, které jsou zničené v důsledku působení moniliového úžehu květů. Spálení květů je bohužel poměrně častě podobně, jako je tomu u moniliové hniloby květů. Pokud ale stromy ošetříte správným fungicidem, nemělo by k ní docházet a vaše úroda tak bude zachráněna.
Stále vysoká plodnost díky Šittově řezu
Jestliže chcete zachovat stálou plodnost vašeho stromu, vyplatí se takzvaný Šittův řez meruňky. Realizovat bychom jej měli v momentu, kdy letorosty dosáhnou délky pohybující se okolo 20 až 30 cm. Vrchol pak jemně za pomocí pouhého nehtu zaštipujeme. Optimální je řešit celou situaci na jaře někdy v průběhu měsíce května. Boční předčasný obrost tak bude fakticky znemožněn. Na dlouhých letorostech se logicky pupeny tvoří rády.
I bez řezu meruňka zaplodí
Meruňka vám zaplodí i tehdy, když vynecháte její řez. Počítat byste měli ale s tí, že květní pupeny v předčasné obrostu, kvetou v dalším roce o nějakých 5 dní později než ty, které se nacházejí na starých větvích. Jestliže nebudou v brzkém jaře velké mrazíky, s největší pravděpodobností se dočkáte zajímavé úrody, na kterou budete dlouho vzpomínat.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.