Řez meruněk krok za krokem: Návod, se kterým to zvládnete
Meruňky patří mezi nejoblíbenější plody na zahradách. To je také důvod, proč je tolik zahradníků, kteří je na své zahradě pěstují. A to navzdory tomu, jak jsou jejich květy náchylné na jarní mrazíky, které mohou za jediný okamžik zničit veškerou úrodu. Pěstování tohoto stromu není jednoduché. Jednou ze základů péče, je pravidelný řez. Není se čeho obávat.
Proč je řez meruněk důležitý?
Meruňka nepatří mezi vysoké stromy, které by měly rozložitou korunu. Přesto se však její řez vyplatí. V první řadě usnadňuje celkově péči o celý strom. Díky správnému řezu je koruna dostatečně vzdušná, takže nehrozí plísňová či jiná onemocnění způsobená nedostatkem vzduchu (nebo je jejich riziko alespoň minimalizováno). Takový strom je silný a odolnější vůči nemocem a nájezdům škůdců. Příliš husté větve kromě vzduchu neumožňují ani přístup světla, což způsobí nerovnoměrné dozrávání plodů. Navíc příliš mnoho výhonků znamená menší množství plodů.
Foto: Pixabay
Řez meruněk po výsadbě
I když se meruňka více podobá broskvím, řez po výsadbě se podobá spíše řezu slivoní. To znamená radikální řez. Odstraňte všechny výhony, které rostou příliš nízko a mohly by tak deformovat kmen rostliny. Kromě toho se musí zkrátit i všechny ostatní výhony. Nejčastěji se stříhají na 1/3 nebo 2/3 délky. Ideální období pro řez je první jaro po podzimní výsadbě.
Pravidelný řez meruněk
V dalších letech je možné řezat jen křížící se a nemocné větve. Toto je velmi oblíbený způsob řezu zejména v domácích zahradách. Někteří zahradníci se ale mohou rozhodnout pro vytvoření kónické koruny, což znamená ohýbání bočních výhonů. Udržení tohoto tvaru není vůbec jednoduché, protože větve mají tendence růst směrem nahoru. Chcete-li mít korunu v maximální výšce 2,5 metru, měli byste na tento tvar myslet už při prvním řezu. Vyberte pět hlavních větví, které budou dávat stromu tvar a budou jeho hlavní kostrou.
Každoroční řez
Řez meruněk provádíme každý rok od začátku plodného období. Provést jej můžete v srpnu po sklizni ovoce nebo v dubnu po zahájení vegetace. Prořezávání ovocných stromů pozdě na podzim nebo brzy na jaře může způsobit zastavení růstu stromu a jeho náchylnost k infekcím.
Zdroje info:
https://vsaduidoma.com/pl/2021/02/25/yablonya-i-grusha-na-klonovyh-podvoyah-osobennosti-posadki-i-uhod/
https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/ovocna-zahrada/rez-merunek
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!