Rez hrušňová: Poradíte si s ní?
Máte sad, případně jen pěstujete ovocné stromy? Pak jste se s největší pravděpodobností setkali už s mnoha chorobami. Mezi ty tradiční patří především rez hrušňová. Právě ona představuje velké nebezpečí pro každý ovocný strom. Jakost plodů nijak tento typ choroby neohrozí, nicméně stromy trpí, a to především úbytkem listů. Ten logicky vede k následnému oslabení stromů a u těch starších k postupnému úhynu.
Jaký je původce této choroby?
Za původce rzi hrušňové se považuje houba Gymnosporangium sabinae. Ta ke svému fungování potřebuje prakticky dva základní hostitele. Tím známějším je samozřejmě hrušeň označovaná latinsky jako Pyrus communis. Své působení ovšem houba začíná úplně jinde, a to na jalovci čínském označovaném jako Juniperus chinensis nebo jalovci klášterském – Juniperus sabina L. Až po pobytu na těchto stromech ji vítr odvane na hrušně, kdy působí zkázonosně. Mnohem podrobněji přenos popíšeme v následujícím odstavci.
Jak je to s přenosem spór?
V jarním období se setkáme na kůře jalovců s menšími rosolovitými útvary majícími charakteristickou oranžovožlutou barvu. Právě z nich dochází k uvolnění takzvaných teliospor, jež míří směrem k hrušním. První příznaky se na těchto stromech, respektive listech, objeví již zhruba na konci května. Prvně se setkáme se skvrnami a později s výrůstky. V těch vznikají spóry, které se vrací směrem k jalovcům. Mimo jiné, na nich je také patrné napadení odpadáváním jehličí. Následně samozřejmě odumírají také větvičky.
Vzdálenost hrušně a jalovce v hlavní roli
Hodně důležitou roli hraje především vzdálenost obou dvou dřevin. Optimální je, když budou co nejdál. Dle některých zdrojů byl zaznamenán přenos do vzdálenosti 1 km. Jinak je riziková vzdálenost cca okolo 200 m. Důležitou roli hraje také samozřejmě teplota. Optimální k přenosu se pohybuje kolem 18 °C v době, kdy hrušně nasazují do květů. Přenos je ideální při teplotě kolem 12 °C. Co se týká boje protí ní, optimální je samozřejmě prevence z hlediska vysazování zmiňovaných dřevin. Jinak fungují postřiky jako Baycor 50 WP, Dithane DG či Discus.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.