Rez hrušňová a domácí postřiky: Ušetřete peníze a chraňte se
Rez hrušňová je houbové onemocnění, které se vyskytuje nejenom na hrušních, ale také na jiných rostlinách. Nejčastějším hostitelem je jalovec obecný. Proto se nevyplácí vysazovat tyto dva stromy v těsné blízkosti. Avšak výtrusy houby se mohou šířit větrem, a to na vzdálenost i několika kilometrů, takže rzi se jen tak neubráníme. Z tohoto důvodu se rozhodně vyplácí přistupovat k preventivním opatřením, jako je odstraňování a pálení napadených a odumřelých listů (nehodí se do kompostu), postřiky, a to včetně těch domácích.
Co způsobuje rez hrušňová?
Nevýhodou je, že jakmile se rez hrušňová objeví, už se jí nikdy zcela nezbavíme. Spory se šíří větrem a mohou na vaší zahradě kolovat. Toto onemocnění způsobuje předčasné opadávání listů, což nesvědčí vitalitě stromu. Ten bude produkovat méně plodů. Ty ale mohou také nést známky onemocnění: pokud se na nich vyskytují vystouplé tvrdé skvrny, už bychom je neměli konzumovat, a to ani po tepelném zpracování (džemy apod.). Také napadané plody se nehodí do kompostu, bez milosti je vyhoďte.
Jak bojovat proti rzi hrušní?
Onemocnění obvykle poznáte až poté, co propukne, podle typických oranžovo-žlutých skvrn na listech. Jakmile je objevíte, neotálejte. Použijte proti nim vhodný přípravek, fungicid, který zastaví jejich růst. Aplikujeme jej v období před květem, poté po odkvětu a následně každé dva týdny na jaře. Nejedná se o snadného soupeře, takže jednat pravidelně je velice důležité. Veškeré napadené listy vylamujte a likvidujte.
Jak může pomoci cibule?
Z cibule si můžete vyrobit domácí postřik. Asi 75 g cibule nebo 500 g jejích slupek nakrájejte a zalijte 10 litry vody. Vařte asi 30 minut. Poté nechte vychladnout a sceďte. Použijte jako postřik na již vzniklé onemocnění a pravidelně jej opakujte. Aplikujte jej i na zdravé listy, jako prevenci.
Foto: Pixabay
Máte v blízkosti přesličku?
Přeslička rolní je známá pro své protiplísňové vlastnosti, proto se často používá také na rajčata či okurky. Budete potřebovat 20 g sušené nebo 1 kg čerstvé přesličky. Toto množství zalijte 10 litry vody a nechte odstát přes noc. Poté přiveďte k varu. Po 30 minutách odstavte a nechte vychladnout. Klidně i do druhého dne. Pak sceďte a používejte jako postřik.
Máte přebytek česneku?
Pokud vám zbylo hodně česneku, můžete jej využít k boji proti houbovým a plísňovým onemocněním. V případě rzi hrušňové prolisujte asi 75 g oloupaných česnekových stroužků a zalijte 10 litry vroucí vody. Promíchejte a nechte asi 30 minut odstát. Poté sceďte a použijte jako postřik.
Jedlá soda? Rychlá pomoc!
Proti plísním je velmi účinná také jedlá soda. Na 10 litrů vody budete potřebovat 50 g sody. Sodu vmíchejte do teplé vody a použijte.
Jak často aplikovat?
Ať už komerční, tak také domácí přípravky je zapotřebí používat opakovaně. Jednorázový postřik vám bohužel nemůže pomoci. Pokud máte chemický postřik zakoupený v zahradnickém centru, řiďte se návodem na obalu. V případě domácích přípravků je aplikujte jednou za sedm až čtrnáct dní.
Zdroje info:
https://drzewkaowocowe24.pl/rdza-gruszy-jak-zwalczac-i-zapobiegac-jej-powstawaniu/
https://www.levnepostriky.cz/aktuality/rez.hrusnova.pomuze.osetreni.postrikem
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!