Řez broskvoní: není nutný, může ale výrazně pomoci

Řez

Řez ovocných stromů nemusí být vždy nutný, nicméně má své výhody. Broskvoně obvykle platí za stromy, které vyžadují o něco méně péče, než jiné ovocné stromy. Dozrávají dříve v sezóně, takže nejsou tolik ohroženy chorobami a škůdci. Díky správnému řezu si můžete usnadnit úrodu, ale také podpořit celkovou vitalitu stromu. A čím je strom v lepším stavu, tím více plodů může mít. Jaké jsou další výhody řezu a jak jej provádět?

Řez broskvoní a jeho výhody

  • Prosvětlení koruny – jednotlivé plody budou mít větší přístup ke slunci, což pomáhá jejich dozrávání.
  • Provzdušnění koruny – vzdušná koruna je méně náchylná na plísňová a houbová onemocnění.
  • Lepší přístup k plodům – plody jsou lépe viditelné a je snazší je otrhat. Pokud provádíte řez za účelem kontroly výšky, je to další bod pro snadnější sklizeň.
  • Odstraníte nemocné a zlomené větve.
  • Strom lépe vypadá na pohled.
  • Jeho větve se samovolně nelámou, což vede k delší životnosti stromu.

Řez

Foto: Pixabay

Správný čas na řez

Broskvoň (a většinu jiných ovocných stromů) prořezáváme v období vegetačního klidu. Řez v zimě ale nemusí broskovně zvládnout, protože jsou náchylné na mráz a mohou v jeho důsledku odumřít. S řezem proto začínáme brzy na jaře, ideálně v únoru, kdy pupeny začínají bobtnat a růžovět. Správné načasování řezu je důležité také z hlediska škůdců. Pokud se ve středu vašich broskvoní vyvíjejí výhonky, můžete je kdykoli prořezat. Můžete to udělat i v létě, aby nestínily plodům.

Řez mladé broskvoně

Tento řez je zaměřen na to, aby broskvoň rostla správným směrem. Pokud jste zasadili na podzim, počkejte s prvním řezem až na jaře. Broskvoň prořežte tak, aby nejnižší větev byla minimálně 38 cm od země. Nejvyšší větev by měla být asi 75 cm od země. Ty, které jsou výš, ořežte. Ideálně by všechny větve měly růst pod úhlem 45 °. Pokud toto nedodržuje ani jedna větev, ořízněte všechny až na jednu. Poté počkejte, až vyrostou nové pupeny.

Vyberte si dvě až tři hlavní větve, které by měly směřovat každá jiným směrem. V těchto větvích budou umístěny menší boční větve, jak strom dozrává. Při prořezávání ořezávejte větve těsně u kmene stromu. To nabídne malý růstový límec, který zabrání rozpadu větví.

Řez vzrostlých broskvoní

U velkých stromů provádíme řez kdykoli během roku a zaměřujeme se na nemocné větve, odumřelé větve a odstraňujeme i „mumie“ – vysušené plody z předchozí sezóny. Vybereme si čtyři až šest primárních větví a zbytek ořízneme. Všechny tyto větve by měly růst pod úhlem 45 ° od kmene stromu. Vodorovné a svislé větve odstraňujeme, protože pod tíhou plodů se mohou snadno zlomit. Začněte prořezávat broskvoň ve tvaru „V“. Odstraňujeme i všechny křížící se větve, ty snižují proudění světla, a větve, které rostou směrem nahoru (z důvodu znesnadnění sklizně).

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/ciecie-brzoskwini-krok-po-kroku-jak-prawidlowo-przycinac-brzoskwinie/

https://www.atlas-tree.com/prune-a-peach-tree/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!