Řez arónie: tajemství výjimečné úrody tohoto vonného keře
Arónie čili černý jeřáb je ovocný keř, který je typický svými téměř černými plody. Temnoplodec černoplodý, čili Aronia melanocarpa je odborný název této rostliny, na jejíchž plodech si s oblibou pochutnají ptáci i lidé. Tento keř může dorůst do výšky až 3 metry. Plodů se můžete dočkat druhý až třetí rok po výsadbě, a to nejčastěji na přelomu srpna a září. Používají se na přípravu vína, šťáv nebo likérů. Jsou zdrojem vitamínů C, E, B2, B9 a dalších.
Podmínky pro pěstování
Arónie se umí přizpůsobit téměř jakýmkoli podmínkám. Abyste dosáhli maxima plodů, dopřejte jí ideální podmínky. To znamená slunné stanoviště, dostupnost vody v každé fázi jejího vývoje, hnojení a pravidelný řez. Ten přispívá ke kontrole tvaru a velikosti keře. Pokud nejsou dodrženy tyto podmínky, plodů je méně a rostlina je navíc náchylnější k výskytu houbových chorob.
Foto: Pixabay
Řez arónie
Arónie patří mezi nenáročné rostliny. Veškerá péče, kterou musíte této rostlině věnovat, spočívá právě v pravidelném řezu. Ideální je prořezávat agónii brzy na jaře (v dubnu). Ošetření by mělo probíhat, když výhony ještě neraší a nevidíte vyvinutá poupata. Pokud bychom řezali později, mohlo by se to nepříznivě projevit na množství plodů. Řez se nemusí provádět každý rok. Odborníci doporučují řez jednou za dva až tři roky.
Prořezávání – postup
Arónie plodí na výhoneh, které jsou staré dva až šest let. Pokud tedy provádíme řez, snažíme se odstraňovat výhony starší, než šest let. První řez mladých keřů arónie se provádí nad druhým nebo třetím očkem. V důsledku toho se rostlina zkrátí o třetinu až polovinu výšky. To podpoří rostlinu v růstu. Odstraňte také výhony, které leží. V následujících letech agónii seřízněte a ponechte tři až pět nejsilnějších výhonků. Pětileté rostlině ponechte dvanáct výhonků. Pravidelně odstraňujte slabé výhonky, ty nemocné, nebo ty, které rostou v nepřirozeném úhlu nebo dovnitř.
Kořenové výhonky a jejich odstranění
Arónie produkuje hodně kořenových výmladků – lze je však použít jako řízky. Pokud bychom je ponechali, zbytečně by oslabovaly rostlinu, které by ubíraly energii. Navíc způsobují vyšší hustotu keře, což může mít za následek houbová a plísňová onemocnění a nedostatek světla pro plody. Na hustých keřích se navíc hůře sklízí plody.
Zdroje info:
https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/ciecie-aronii-dlaczego-nalezy-ciac-aronie-sposoby-ciecia-terminy-ciecia-aa-gmCS-ZXEZ-3cPh.html
https://www.skrblik.cz/navod/jak-prorezat-aronii/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!