Řez angreštu: Vytvarujte ho tak, aby byla sklizeň jednoduchá a rychlá – ideální čas je právě teď
Častým omylem při řezu angreštu je jeho přirovnání k řezu rybízu. Rozdíl je hlavně v charakteru angreštového dřeva, které je pružné a ohýbá se. Takto se totiž snadno vy tvoří shluky několika výhonků. Pokud je dostatečně neproženete nebo jen zkrátíte, vyroste hustou korunu, která vám výrazně zkomplikuje sběr plodů.
Řez si proto nejprve promyslete. Ideální doba nastává od konce listopadu až do března. A na co se tedy s nůžkami v ruce zaměřit?
7 výhonů na řez angreštu bohatě stačí
Při pěstování angreštového keře nebo stromku si po obvodu vyberte asi sedm nejdelších letorostů, které vyrostly po hlubokém řezu po vysazení. Na těchto výhoncích vyrostou kratší větvičky. Ty zkraťte na jeden až dva pupeny. Takto vytvoříte skvělé podmínky pro růst do délky a zároveň se zformují první plodné pupeny.
Výhonky, které jste ponechali, se v druhém roce prodlouží a zároveň obrostou krátkými přírůstky. Tyto v třetím roce opět zkraťte na dva až tři pupeny. Takto si vypěstujete pevné dřevo. Uvedený postup může trvat čtyři až šest let. Na to je dobré pamatovat. Řez tedy nepromýšlejte s ohledem na následující období, ale myslete naopak dopředu, a to na několik let předem. To je postup, který je efektivní a který funguje.
Foto: Pixabay
Tipy na závěr aneb jak řezat angrešt
Určitě je třeba šetřit dřevo, na kterém se nacházejí nové a nové přírůstky. Pokud to není nezbytně nutné, tak není na místě ho jakkoliv výrazně řezat. Daleko lepší je nechat nejlepší větve a řezat spíše takové, kde se poslední dobou „nic neděje“. Pěkné nové výhonky ponechte až když starší dřevo začne ztrácet na dynamice růstu.
Nápadně delší letorost bude také vhodnou perspektivou zmlazení keře. Takto si zajistíte postupnou výměnu plodného dřeva. Dojde vlastně k tomu, že keř nebudete prořezávat vždy jako celek, ale každý rok ho budete řezat postupně. Stále tak bude složený z částí, které rodí nejvíce a potom z částí, které už postupně upadají. To se podepíše hlavně na množství tolik očekávané úrody angreštu.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-prorezavat-kerovy-a-stromkovy-angrest.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)