Řepu lze vysít již brzy zjara
Řepa je nejenom velmi chutná, ale zároveň také zdravá zelenina, která je ovšem v naší české kuchyni trochu nedoceněná, přestože její použití je velmi rozmanité. Řepa se hodí do salátů, do polévky, jako příloha, je dobrá vařená, pečená i grilovaná, má zkrátka všestranné využití a je určitě dobré zařadit řepu do svého jídelníčku. V tomto textu si ukážeme, jak řepu zužitkovat v kuchyni a hlavně, jak si ji zasadit a vypěstovat na zahradě.
Výsev řepy
Kromě výborné chuti má řepa ještě tu výhodu, že je velmi snadná z pohledu pěstování. V podstatě se dá říct, že jakmile vysejete semínka, nemusíte se už dál o nic starat. Stačí jen počkat asi dva měsíce a pak se těšit z první sklizně. Vysejte si řepu do řádku a zasívejte vždy minimálně 4 semínka u sebe. Nemusíte mít obavy, pokud po pár dnech neuvidíte ještě žádný pokrok. Řepa si ráda dává na čas a vyklíčení semínek může trvat i týden. Hlavně nezapomeňte semínka řádně zalévat, aby se podpořilo klíčení. Řepa je odolná vůči počasí a snese klidně i nižší teploty, takže ji můžete zasít už brzy na jaře. Půda by měla být dobře hnojená a určitě pomůže i dostatek slunečního svitu.
Řepa: Foto Pixabay
Sklizeň řepy
Řepu sklízejte za sucha, nejpozději před prvními mrazy. Bulvy stačí očistit od hlíny a oddělit od listů. Nať neřežte, ale utrhněte kroucením. Řepu skladujte na suchém a chladném místě, ideálně ve sklepě, kde vám vydrží celou sezónu. Listy řepy ale nevyhazujte na kompost. Řepa se dá spotřebovat celá, ale i její listy jsou výborným zdrojem živin a vitamínů.
Řepa: Foto Pixabay
Na co se dá řepa použít
Jak už jsme zmínili v úvodu, řepa se dá připravit různými způsoby. Klasický způsob využití řepy je asi v tradiční polévce boršč. Řepu si ale můžete i naložit a zavařit podobně jako okurky. Ve sladkokyselém nálevu je řepa výborná. A hlavně zdravá, má totiž schopnost pročistit tělo a podporuje tvorbu červených krvinek.
Řepa: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.