Repelent z levandule a citronu působí na klíšťata jako jed. Hodí se pro lidi i domácí mazlíčky

Jeden plátek citronu zajistí klidnou noc

Repelent z levandule a citrusů působí na klíšťata jako jed. Hodí se pro lidi i domácí mazlíčky. Klíšťata jsou jedni z nejodolnějších přírodních tvorů, kteří se po miliony let vyvíjeli tak, aby dokázali přežít. Tito malí, krev sající pavoukovci patří do podtřídy Acari, kterou sdílejí třeba s roztoči. Jde o ektoparazity, kteří se živí krví savců, ptáků a někdy i plazů a obojživelníků.

Klíšťata jsou známými přenašeči řady onemocnění, včetně lymské boreliózy, kterou způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi a kterou na severní polokouli přenáší především klíště obecné. Tito parazité vyhledávají své hostitele podle dechu a tělesného pachu zvířat nebo podle tělesného tepla, vlhkosti a vibrací. Některé druhy dokonce dokáží rozpoznat stín! Zajímavé je, že klíšťata neumějí skákat ani létat; místo toho se chovají takzvaně „pátravě“, kdy s nataženýma nohama sedí na okraji trávy nebo listí a jsou připravena vylézt na jakéhokoli procházejícího hostitele.

Když se klíšťata přiblíží k našim psím společníkům

Pokud jde o naše chlupaté přátele, klíšťata mohou být více než jen nepříjemná, mohou představovat vážné zdravotní riziko. Napadení klíštětem může u psů vést k různým onemocněním, od klíšťové horečky až po závažnější stavy, jako je ehrlichióza a babesióza.

Repelent z levandule

Foto: Pixabay

Přírodní obrana: Proti klíšťatům pomáhá levandule a citron.

Levandulový olej je známý nejen pro svou uklidňující vůni, ale také pro své vlastnosti odpuzující škůdce. Jeho hlavní složka, linalool, je přirozeně se vyskytující terpenový alkohol, který se nachází v mnoha květinách a aromatických rostlinách. Vás by však mělo zajímat především to, že je toxický pro mnoho druhů hmyzu a roztočů – včetně klíšťat. Vůně levandulového oleje navíc narušuje jejich důmyslné smyslové systémy a účinně maskuje signály z prostředí, které používají k vyhledání svého dalšího hostitele.

Kyselý štít: Citronová šťáva

Citronová šťáva zase působí jako silný repelent díky vysokému obsahu kyseliny citronové, která působí na exoskelet klíšťat doslova jako leptavá kyselina. Po aplikaci tak může kyselé prostředí odradit klíšťata od přichycení na kůži vašeho psa. Svěží citrusová vůně navíc poskytuje sekundární vrstvu odpuzování.

Domácí recept na repelent proti klíšťatům

Pro ty, kteří si chtějí namíchat dávku repelentu proti klíšťatům, přinášíme jednoduchý, ale účinný recept, který si můžete vytvořit doma. Potřebujete:

  • 1 šálek vody
  • 10 kapek levandulového oleje
  • 5 kapek citronové šťávy (nebo více, pro silnější repelent)

Smíchejte všechny ingredience v lahvičce s rozprašovačem a dobře protřepejte, aby se směs plně spojila. Před odchodem ven jemně nastříkejte na srst psa, vyhněte se okolí tlamy, čumáku a očí.

V případě potřeby aplikujte sprej každých několik hodin, zejména pokud je váš pes venku aktivní a proleze každou vysokou trávu nebo keř. a dobrou zprávou je, že tento repelent můžete použít i pro sebe – pokud tedy nejste alergičtí na levanduli.

 

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/7-natural-tick-remedies-work, https://wagwalking.com/wellness/repelling-ticks-from-your-dog-naturally

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)