Rejsek obecný: škůdce nebo prospěšný živočich v naší zahradě

Rejsek

I když svým vzhledem rejsek obecný (Sorex araneus) připomíná hraboše nebo myš polní, na rozdíl od těchto dvou se nejedná o škůdce. Ukázalo se totiž, že zatímco ostatní škůdci se živí plodinami na naší zahradě (nebo jejich kořínky), rejsek patří mezi užitečné živočichy a spíše než mezi škůdce jej řadíme mezi prospěšné živočichy v naší zahradě. Čím je tak užitečný?

Jak poznáme rejska

Rejsek patří do čeledi rejskovitých, kde je nejhojnějším zástupcem. Rejsek obecný (někdy označovaný také jako rejsek lesní či rejsek evropský) měří 5,5 až 8,2 cm. Váží 5 až 12 g, takže se jedná o malého živočicha. Typická je pro něj hnědošedá barva. Když jej uvidíte jen tak se mihnout, pravděpodobně si jej spletete s myší. Pokud ale budete mít možnost se na něj podívat o něco déle, můžete si všimnout jeho typického protáhlého čenichu.

Rejsek

Foto: Pixabay

Kde rejska najdeme?

Rejsek obecný patří mezi nenápadné živočichy, které ale můžete vidět ve dne i v noci. Nejčastěji se nachází v lesích, ale také na loukách, v keřích a jen někdy v zahradách. Na rozdíl od hrabošů nežijí v zemi, nešíří zde své tunely, kterými by ničily kořeny rostlin. Dokonce si ani nevyrábí vlastní nory – najdou si takové, které už si někdo vytvořil a opustil je.

Čím se rejsci živí?

Pokud se tedy nemusíme bát toho, že svou činností poškodí rostliny, měli bychom se obávat jeho chuti k jídlu? Rejsek je opravdu velký jedlík, nicméně si pochutnává na takových věcech, které bychom ve své zahradě nejraději neviděli. Jeho nejoblíbenější potravou jsou kukly a larvy hmyzu a dokonce hlemýždi. Výhodou pro nás je také rychlý metabolismus rejsků, který jim velí jíst téměř nepřetržitě. Po několika hodinách bez jídla může rejsek zemřít.

Ukládají se k zimnímu spánku?

Rejsek žije celý rok. V zimě ale často hladoví, protože není tak jednoduché najít jeho oblíbený zdroj potravy. Proto v tomto ročním období nepohrdne zrny a dalšími dobrotami v blízkosti lidských obydlí. A právě v zimě můžeme tedy rejsky vidět nejčastěji. Velice zajímavé na rejscích je také to, že se jim smršťuje celé tělo – nejen žaludek, ale také všechny ostatní životně důležité orgány. Díky tomu potřebují v zimě méně jídla.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-ryjowka-pozyteczny-ssak-ktory-zjada-najgorsze-szkodniki,nId,4907083

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!