Řebříček obecný je hojná a velice užitečná bylinka
Řebříček obecný (Achillea millefolium L.) je bylinka, na kterou narážíme v přírodě téměř na každém kroku. Naše babičky jej nazývaly jako husí jazýček, zaječí chléb, Achillovu bylinu či myší ocásek. Tato rostlinka byla konzumována zejména ve formě čaje, avšak přidávala se také jako koření do polévek. Kromě toho si lidé této rostliny vážili také pro její léčivé účinky. Je to skvělá bylinka pro lidské zdraví!
Kde ho najdeme?
Řebříček je typický svými listy, které mají sytě zelenou barvu. Najdeme ho na mezích, polích, u cest, na lukách i v okolí příkopů. Jedná se o velmi rozšířenou rostlinu. Pro léčivé účinky se využívá celá nať rostliny včetně květenství – květy mají většinou bílou barvu a mohou být i dorůžova. Plodem je pak malá podlouhlá nažka, která je zploštělá a má jemné rýhy. Nať se sbírá od června do září.
Léčivé účinky řebříčku
Řebříček podporuje trávení, váže nadbytečné šťávy žaludeční, čistí krev, staví krvácení, bílý výtok a průjmy, dále sílí, tiší, změkčuje, hojí. Z řebříčku se pro různá použití může připravit nálev, odvar nebo se podává i jako šťáva. Níže si popíšeme jednotlivé způsoby přípravy a jejich použití.
Nálev
Nálev připravíme tak, že 10 g suché natě se zalije 200 ml vody a povaří se deset minut. Po scezení se ráno a večer pije jeden šálek. Nálev se užívá pro čištění krve, při nadbytku šťáv žaludečních, při špatném trávení, střevním kataru, větrech, kolice, příliš silné menstruaci. Dále pak při krvácení z plic, ledvin nebo z dělohy– to se užívá jeden šálek za 2 hodiny.
Odvar
Odvar se připraví tak, že čerstvé listy povaříme v menším množství vody. Užíváme jej při chorobách žaludku, jater a sleziny.
Řebříčková šťáva
Tato šťáva v dávce 20 kapek slouží při zpoždění měsíčků, při hysterii, padoucnici (epilepsii), nervové slabosti.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!