Rebarbora je opomíjenou zeleninou: Jak na její pěstování a na co si dát pozor při konzumaci

rebarbora

Rebarbora patří mezi opomíjenou zeleninu. Přitom je zdravá, chutná a nabízí pestré využití v kuchyni. Nyní je vhodná doba pro její vysazení. Jak na pěstování rebarbory a její zpracování? Na co si však dát pozor u této zeleniny?

Rebarbora nebo též také reveň je vytrvalou zeleninou, která bývá někdy chybně označována za ovoce. Kdysi nechyběla v žádné zahradě, byla známá spíše jako všudypřítomný plevel. Jedním z důvodů, proč obliba rebarbory upadá, je mírná jedovatost listů. Otrava hrozí jen v případě nesprávné úpravy.

Jak si vypěstovat vlastní rebarboru

Pokud chcete začít s pěstováním rebarbory na vlastní zahradě, je nejlepší požádat zahrádkáře či někoho, kdo ji pěstuje, aby vám část rostliny dal. Jedná se o nejjednodušší a nejlepší způsob. Vypěstovat rebarboru však lze i ze zakoupených semen. Jde o zeleninu, která není náročná na pěstování. Snese takřka každou půdu, jakožto i chladnější počasí. Nicméně nejlépe vám poroste v humózní, vápenaté půdě. V kyselejší půdě nevytvoří tak kvalitní řapíky. Při výsadbě je dobré přimíchat do zeminy chlévský hnůj a přihnojovat s ním i na podzim.

Rebarbora se vysazuje na začátku jara, tj. v měsících březen a duben. Možné je však vysazení i v říjnu. Mladou rostlinu je třeba chránit před mrazíky. Rostlina netrpí na škůdce a choroby. Rebarbora se sbírá až druhý rok po výsadbě, a to zhruba od začátku května do poloviny června. Pozdější sběr není vhodný, jelikož zelenina není tolik chutná a jde do květu.

Skladování a zpracování

Řapíky rebarbory vydrží v chladničce cca měsíc. Je možné je zamrazit, a to jak v syrovém, tak tepelně upraveném stavu. Zpravidla se však rebarbora uchovává ve formě zavařeniny, šťávy či kompotu. Zpracovávají se jen zdužnatělé řapíky. Dle druhu rebarbory mají barvu zelenou, růžovou až červenou. Omyté, oloupané a zbavené vláken je stačí krátce povařit a vodu poté vylít. Vzhledem k obsahu kyseliny šťavelové nepoužívejte při vaření hliníkové nádobí.

zelenina

Foto: Pixabay

Na co si dát pozor

Pozor! Rebarboru nikdy nejezte syrovou. Stejně tak byste ji neměli jíst neloupanou a rovněž tak nekonzumovat více než 2x týdně. Listy nejíme nikdy, neboť obsahují kyselinu šťavelovou a jsou jedovaté. Rovněž není rebarbora vhodná pro osoby trpící onemocněním kostí, močových cest a revmatismem. Stejně tak opatrně u dětí. Rebarbora není vhodná pro nejmenší.

Zdroj: ostrava.rozhlas.cz, vseprorostliny.cz

Náhledové foto: Pixabay